Son zamanların popüler mobil cihazlarından olan İphone ve İPAD serilerinde son zamanlarda yeni bir sorun ortaya çıkmaya başladı. Apple forumlarında yer alan çoğu konuda İOS kullanıcıların cihazlarında “Bu uygulama sahte bir uygulamadır.” Yazısı belirmektedir.

İphone veya İPAD cihazlarında yeni bir hata mesajı ortaya çıktı ve bu hata mesajında WARNING!, İOS Crach Report başlığı ile bir mesaj beliriyor peki bu mesajın anlamı nedir? Ekranınızda belirtilen bu mesajın amacı sizin kullanmış olduğunuz cihazın sahte bir cihaz olduğunu ve bundan kurtulmanız gerektiğini belirtiyor. Ancak bu hata mesajı orijinal cep telefonlarına da nadiren gelmektedir eğer sizlere de bu mesaj geliyorsa ve cihazınınız orijinal olduğuna eminseniz bu mesajı dikkate almayabilirsiniz.

Malwarebytes şirketi tarafından yapılan araştırmalara göre bu hata mesajı zaman zaman dolandırıcılık niteliğinde de kullanılmaktadır. Çökme raporu ile karşı karşıya gelen Apple kullanıcılarını sosyal mühendislik adı altında dolandırıcılar tarafından dolandırılmaktadır. Son zamanlarda yeni trend olan bu dolandırıcılık sistemi ile bir çok apple kullanıcısı mağdur olmuş bile eğer sizlere de böyle bir hata mesajı gelirse dikkate almayabilirsiniz. Bu sahte hata mesajı sizin canınızı çok sıkıyorsa öncelikle cep telefonunuzu uçak modu’ na alınız. Ardından ise İphone ve İpad’ in ana tarayıcısı olan Safari tarayıcısının önbellek, geçmiş gibi loğlarını temizledikten sonra hata mesajından yüzde 90 oranında kurtulabilirsiniz.

 

Yorum Yap