En popüler işletim sistemleri arasında olan Windows’ta bilmediğimiz pek çok özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerin bir kısmı bilinmiyor, bir kısmı ise gereksiz bulunuyor. Ancak Microsoft’un kullanıcılara küçük yenilikler yapması, kullanıcılar adına güzel bir hediye. Bu özellik sayesinde klasörlerinize daha farklı simgeler koyabilirsiniz. Bu simgeler sadece görüntü olarak değil, işlerinizde de sizlere yardımcı olacaktır.

Örneğin çok fazla klasörle uğraşmak zorunda kalıyorsanız, bu klasörlerden birkaçına farklı simgeler vererek aramanızı hızlandırabilirsiniz. Klasörlerinizi daha düzenli ve tertipli bir duruma getirecek bu özelliği uygulamak çok kolay. İsterseniz klasörlere belirli boyutlarda görsellerde ekleyebilirsiniz.

İlk olarak simgesini değiştirmek istediğimiz klasör için internet üzerinden semboller buluyoruz. Arama yaptığınız terimin yanına fotoğraf özelliklerini de yazarsanız sizin için bir kolaylık sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse 256 x 256 128×128 vb. Bu aramanızın yanı sıra ikon formatlı sitelerde bulabilirsiniz. Bu siteler .ico formatlı görseller üretmektedir. Bu da klasörleriniz için uyumlu bir formattır.

Klasör Simgesi Nasıl Değiştirilir?

Değiştireceğimiz simgeyi bulduktan sonra, klasörümüzün üzerine sağ tuşla tıklıyoruz. Sırasıyla Özellikler- Özelleştir- Simge Değiştir seçeneklerine tıklayarak ilerliyoruz. Açılan son pencere üzerinde ‘’Gözat’’ butonuna tıklıyoruz. Buradan istediğimiz ve önceden bulduğumuz fotoğrafı seçerek ‘’tamam’’ a basıyoruz.

İşleminiz gerçekleşti. Artık klasörlerinize nereden simge ekleyeceğinizi biliyorsunuz. Bu özellik bilgisayarınızı biraz daha renklendirecek ve düzenli hale getirecek.

İlgili Yazılar

Yorum Yap