Dünya üzerinde son derece popüler olan anlık mesajlaşma uygulaması, yeni bir virüsle gündeme geldi. Hackerlar bu kadar kullanıcıyı bir arada görünce yeni virüsler üretmekten hiç çekinmiyor. Telefonunuza gelen ve ‘’WhatsApp’ta sesli aramanız var’’ gibi içerikler barındıran mesajlara dikkat edin.

WhatsApp bu senenin başında sesli arama özelliğini kullanıma sundu. Son derece yararlı olan ve herkes tarafından beğenilen bu özellik hackerlara yeni bir kapı açtı. İlk önce Anroid işletim sistemine daha sonra IOS işletim sistemine gelen sesli arama özelliği yüzünden telefonunuza virüs bulaştırabilirsiniz.

Virüs Nasıl Çalışıyor?

WhatsApp Missed Voicemail isimli sahte bir mail tarafından telefonunuza gönderilen, sesli mesaj uyarısı geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı. Bu bağlantı size bir sesli aramanız olduğunu söylüyor ve altında bir bağlantı paylaşıyor. Bu bağlantıya tıkladığınız takdirde başka bir siteye yönlendirilerek virüsü indiriyorsunuz. Bu virüsten korunmanın tek yolu bu bağlantıları önceden anlayıp kullanmamak olacaktır. Yapılacak başka bir korunma işlemi olmayan virüsler git gide artmaya devam ediyor.

Yorum Yap