USB bellekler artık hayatımızda ciddi roller almaktadır. İş hayatımızda veya özel hayatımızda bilgilerimizi, projelerimizi belleklerde taşımaktayız. Bu belgeler kişisel bilgiler olabilir. O nedenle bu bilgileri korumamız gerekmektedir. USB belleğinize koyacağınız bir şifre yardımıyla, kişisel bilgilerinizi daha rahat koruyabilirsiniz.

Günlük veya iş hayatımızda kullandığımız USB bellekler, bizim için çok önemli bir yer taşır. Her konuda içerisine koyduğumuz bilgilerin diğer kişilerce ulaşılmasını istemeyiz. Ancak bu bellekler küçük boyutları nedeniyle, çoğu yerde unutulabiliyor. Belleğinize koyacağınız bir şifre yardımıyla bu unutulma, kaybolma ve çalınma gibi durumlarda bilgilerinizin diğer kişilere ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

USB belleklere şifre koymak için yardımcı bir programa ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda birçok program olsa da ‘’Rohos Mini Drive’’ işinize yarayabilir. Kolay kurulum ve kullanımı sayesinde diğer programlardan ayrılıyor. Bu programı bilgisayarımızı indirdikten sonra kurulumu gerçekleştiriyoruz. Program kurulduktan sonra ana ekranda çıkan ‘’USB sürücüsünü şifrele’’ seçeneğine tıklayarak işlemimize başlayabiliriz.

Bu şifreleme işlemi yaparken USB diskinizin bilgisayarınıza bağlı olması gerekiyor. Programın içerisinden diskinizi seçtikten sonra ‘’Disk Oluştur’’ butonuna basıyoruz. Bu işlem bilgisayarınıza göre biraz zaman alabilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra karşınıza çıkan uyarıya ‘’tamam’’ diyerek kapatıyoruz. Rohos Mini Sürücü (Taşınabilir).exe bölümü sizin şifreli alanınız olacak. Bu alana bilgi atmak veya almak için programın bilgisayara yüklü olması gerekiyor.

Artık bilgileriniz eskisinden daha güvenli şekilde saklanıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap