Son zamanlarda çıkan ve aşırı popüler olan selfie fotoğrafçılığı can almaya başladı. En güzel ve etkileyici fotoğrafı çekmek isterken, insanların hayatını kaybetmesi Rusya’da büyük yankı yarattı. Bu ölümlere bir son vermek isteyen Rusya, önlemini diğer devletlerden önce aldı.

Kısaca ‘’kendi fotoğrafını çekmek’’ anlamına gelen yeni akım, can almaya başladı. Etkileyici fotoğraflar çekmek için olur olmadık yerlerde telefonlara sarılan insanlar, fotoğraf çekmek isterken hayatlarını bile kaybedebiliyor. Rusya’da 2015 yılı istatistiklerine göre 10 kişi selfie çekerken hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra 100’den fazla kişi selfie çekmek isterken yaralanmış. Bu çılgın akım nedeniyle ölümleri en aza indirmek isteyen Rusya, tehlikeli bölgelerde selfie çekmeyi yasaklayarak önlem aldı.

Rusya, selfie çekerken tehlikeli olabilecek bölgelerde; tren raylarında, merdivenlerde, sürat teknelerinde, otobanda fotoğraf uyarıları koyarak insanları bilinçlendirmeyi hedefliyor. Bu uyarılar insanları ne kadar durdurabilir bilinmez ancak fotoğraf çekinirken hayatını kaybeden insanlardan birini bile kurtarsa başarılı olacaktır. Diğer ülkelerinde toplumsal olaylara karşı Rusya kadar duyarlı olması insan ölümlerini azaltabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap