Hızla ilerleyen robot teknolojisinin en çok kullanıldığı alanlardan biri olan otomobil fabrikasından ilginç bir haber geldi. Almanya’da bir fabrikada gerçekleşen olayda üretim bandında çalışan bir robot işçinin ölümüne sebep oldu.

Herkesi bildiği gibi fabrikaların bazı alanlarında robotlar işçilerden daha verimli olabiliyor. Hızlı çalışmaları, ağır yük kaldırma kapasiteleri ve çalışma maliyetlerinin düşük olması robot işçilerin artmasındaki başlıca sebepler arasında. Üretim yapan robotlar git gide daha da fazla kullanılmaya başlandı. Otomobil firmalarının vazgeçilmezi olan üretim robotu ilginç bir olaya neden oldu. Yapılan açıklamaya göre fabrikada çalışan işçinin robotun çalışma alanına girmesiyle kaza gerçekleşmiş. Bu kazadan sonra ağır yaralanan işçi hastaneye kaldırılmış ancak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiş

Fabrikadan gelen açıklamaya göre olayda bir güvenlik açığı bulunmamakla birlikte, işçinin bir anlık hatası sonucu böyle bir olayın gerçekleştiğini bildirdi. Bakalım ilerleyen günlerde robotlarla ilgili nasıl gelişmeler yaşanacak? Bilim-kurgu filmlerindeki sahnelerin gerçeğe dönüşme ihtimali var mı? Hep beraber bekleyip göreceğiz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap