Dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biri olan Android’de telefonunuza veya cihazınıza yüklü olarak gelen uygulamalardan kurtulmanız mümkün. Android cihazınızda var olan bazı gereksiz uygulamaları kaldırmak isteyebilirsiniz. Eğer sizde cihazınızdan uygulama kaldırmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

Android işletim sistemine üreticiler,cihazlarına kurduğu ROM’lara istediği uygulamayı dahil edebiliyor. Firmaların anlaşmalı olduğu uygulamalar siz isteseniz de istemeseniz de telefonunuza yüklenebiliyor. Bu uygulamalar telefonun sistem bölümünde yer aldığı için telefonunuzda ROOT yetkisi olmadan işlem yapamıyorsunuz.

Cihazınıza kurulu olarak gelen bu uygulamalar, telefonunuzu RAM’ inden çalarak performansınızı düşürebilir. Sizde telefonunuzun performansını sonuna kadar kullanmak istiyorsanız bu uygulamaları kaldırmanız sizin için en iyisi olacaktır. Kullanmadığınız uygulamaları tamamen devre dışı bırakarak maksimum RAM miktarını kendiniz için kullanabilirsiniz.

ROOT Yapmadan Nasıl Uygulama Kaldırılır?

Anroid işletim sisteminde Root yapmayı daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Ancak okumayan veya bilmeyen okurlarımız için kısaca hatırlatalım. Android işletim sisteminde belli uygulamalar sistem bölmesinde yer alır. Bu uygulamaları kaldırmanız için telefonunuzda ‘’Admin’’ yetkisi olan bir kullanıcıyla yetki vermeniz gerekir. Android Root demek sistem verilerinde değişiklik yapabilme yetkisine sahip olmanız demektir.

Öncelikle cihazınızın uygulama yöneticisine giriniz. Daha sonra bu bölümden kullanmadığınız ve kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine geliniz. Yüklenen güncellemeleri kaldırarak, uygulamanın minimum hafıza kaplamasını sağlıyoruz. Son olarak uygulamayı devre dışı bırakmanız yeterli oluyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap