Son günlerde Facebook üzerinde bir hayli popüler olan ‘’Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur’’ uygulaması çoğu kullanıcıyı etkiledi. Sosyal medya hesaplarından sıkça paylaşılan uygulamanın bir tuzak olduğu ortaya çıktı. Kişisel bilgilerinize ulaşmasına izin verdiğiniz uygulamadan kurtulmayı yazımızda detaylı olarak işledik. Sizde bu tuzağa düştüyseniz ve kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

Kişilere sahte bir Wikipedia sayfası oluşturan uygulama, komik ve esprili diliyle insanları etkilemiş gözüküyor. İnsanlar tarafından eğlenceli ve komik bulunan bu uygulama hızla yayılmaya başladı. Facebook üzerinden milyonlarca kişi bu uygulamayı kullanmış durumda. Bu uygulamanın tuzak olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

Peki bu tuzak nasıl işliyor?

Uygulama sizin adınıza bir Wİkipedia sayfası oluşturmadan önce size birkaç soru soruyor ve kişisel bilgilerinize ulaşıyor. Verdiğiniz izinler sayesinde bu bilgiler veri madenciliği dedikleri teknikle depolanıyor. Depolanan bu bilgiler ücreti karşılığında 3. kişilere satılıyor. Sizde özel bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmak istemiyorsanız bu uygulamayı kaldırın.

Uygulama Nasıl Kaldırılır?

Facebook sayfamızın sağ en üst kısmında bulunan ‘’Ayarlar’a’’ girerek işlemimize başalayalım. Ayarlar bölümünden sonra sol tarafta yer alan ‘’Uygulamalar’’ sekmesine tıklıyoruz. Buradan bilgilerimize erişmesine izin verdiğimiz uygulamaları görebiliriz. Buradan ‘’Eğlenceli Wikipedi’’ uygulamasına geliyoruz ve üzerindeki çarpı işaretine basıyoruz. Çarpıya bastıktan sonra karşınıza gelecek olan pencerede ‘’kaldır’’ seçeneğini seçerseniz, hesabınız bu uygulamadan kurtulmuş olacak.

İlgili Yazılar

Yorum Yap