Yönetim biçimi diktatörlük olan Kuzey Kore aldığı yeni kararla tüm dünyayı şok etti. Yeni başlayan uygulamayla birlikte ülkeye gelen turistler 3G üzerinden mobil olarak internet kullanamayacak. Bu ilginç kararın detayları haberimizde.

Babadan oğula diktatörlük düzeninin işlediği Kuzey Kore yasaklarıyla gündeme geliyordu. Bu ülkeden gelen karar herkesi şaşırttı. Sansür ve yasak konusunda hiç çekinmeden kararlar veren ülke, turistlerin internet kullanımını yasakladı. Kuzey Kore’de internet kullanımı oldukça kısıtlı olduğu için ülkenin vatandaşları da dünya ile pek fazla iletişim kuramıyorlar.

Kuzey Kore’ye yolculuk yapan cesur turistler ve iş adamları ülkenin belirli bölgelerinde çektikleri fotoğrafları internette paylaşınca, ülkenin gösterilenden daha kötü durumda olduğu ortaya çıkmıştı. Halkın açlık ve sefalet içerisinde olduğu internette paylaşılınca, Kuzey Kore tüm turistlere internet erişimini yasakladı.

Bu yasağın altında yatan nedenler arasında ülkenin olduğu durumu, dış dünyadan gizlemesi gibi gözüküyor. Ülkenin tek telefon hizmeti veren firması dün 3G kullanımını, turistlere kapalı konuma getirdi.

İlgili Yazılar

Yorum Yap