İlk olarak 8 Haziran’da Beta sürümü ile kullanıcılarla buluşan güncelleme, ”Düşük Güç” modunda pil tasarrufu yaparken işlemci hızını oldukça düşürüyor. İşlemciyi yavaşlatan bir güncelleme kullanıcıların pek hoşuna gidecek gibi gözükmüyor.

Apple’ın WWDC 2015’te tanıttığı IOS 9’da yeni özellikler arasında öne çıkanlar arasında düşük güç özelliği vardı. Bu özellik IPhone’larda bir ilk olarak tanıtıldı. Daha önceki telefonlarda böyle bir güç tasarruf özelliği hiç bulunmamıştı. Bu özellikle telefonun, düşük pil sarfiyatıyla daha uzun süre kullanılması hedeflenmişti. Ancak telefonun ‘’Düşük Güç’’ modunda işlemciyi bir hayli yavaşlattığı söyleniyor.

Yeni telefonlarda yaşanan işlemci yavaşlaması telefonları o kadar etkilemese de eski telefonlar bir hayli zorlanacak. Özellikle IPhone 5S modellerinde işlemci %40 oranına kadar yavaşlıyor. Bu yavaşlığın yeni güncelleme ile gelmesi şaşırtıcı. Ancak güncellemenin gerçek amacının telefonların eksiklerini tamamlamak ve performanslarını arttırmak olarak tanımlarsak, IOS 9’la gelecek bazı özellikler pek güncellemeye benzemiyor. Kullanıcı sorunlarıyla ilgili firmanın, bu işlemci hızı düşmesine kesin olarak bir çözüm sunması gerekecek.

Yorum Yap