Son derece ilginç yasaklarla gündeme gelen Kuzey Kore, bu sefer fotoğraf ve video paylaşım programı olan Instagram’ı yasakladı. Ülkeye gelen turistlere internet kullanımı gibi değişik yasakların ülkesi Kuzey Kore’nin neden böyle bir yasak getirdiğini haberimizde detaylı olarak inceledik.

Her alanda kendini diğer dünya ülkeleri arasında dışarıya kapatmak isteyen ülke, bu nedenle birçok yasak getiriyor. Dünya ile arasındaki bağlantıyı koparmak için en mantıklı yol olan internet ve sosyal medya kullanımını ciddi ölçülerde yasaklayan Kuzey Kore kendini dış dünyaya kapatmış gibi duruyor. Bu yasakların sonuncusu ise fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram.

Uygulama Kara Listeye Alındı

Ülke sınırları içerisinde hücresel veri ağları üzerinden Instagram’a erişmek isteyen kullanıcılar, bağlantı kara listeye eklendiği için erişimi sağlayamıyor. Bu uyarı sadece uygulamanın Web kısmında değil, mobil uygulamasında da kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Instagram Neden Yasaklandı?

Fotoğraf ve video paylaşım platformunun yasaklanma nedeni olarak ‘’zararlı içerik’’ gösterildi. Cinsel içerikli görsel resimlere karşı katı bir tutumu olan Kuzey Kore, sadece bu yüzden bile erişimi engellemiş olabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap