E-postalar hayatımızda önemli yer tutmaktadır. Kullanıcılar her gün aşırı miktarda e-posta alıp, göndermektedirler. Bu kadar yoğun bir mail trafiğinde arada yanlış kişilere, yanlış postalar gönderilebiliyor. Bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak için Gmail’de, ‘’Labs’’ seçeneğinden bulmamız gerekiyordu. Bu seçenek biraz uğraştıran ve bazı kişiler için zor bir seçenekti. Google son zamanlarda yaptığı yenilikle bu işlemi bir hayli kolaylaştırdı. Bu yazımızda yine de bu seçenekte zorlanan kullanıcıları aydınlatmayı amaçladık.

İlk olarak yapmanız gereken Gmail hesabınıza giriş yapmak olacak. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üst tarafta yer yer alan çarka basarak ‘’Ayarlara’’ giriş yapınız. Ayarların içerisinde ‘’göndermeyi geri al’’ seçeneğini göreceksiniz. İlk olarak yapmanız gereken bu seçeneği aktifleştirmek olacak. Bu seçeneği etkinleştirirken ne kadar sürede geri alma işlemini yapacağınızı seçiyoruz. Bu seçimden sonra e-postalarınızı gönder seçeneğine bastığınız zaman, mailiniz seçtiğiniz süre kadar bekleyecektir. Örneğin 10sn’yi seçtiyseniz. Gönder butonuna bastıktan sonra mailiniz 10sn sonra gönderilecektir. Sizde bu süre içerisinde hatalı veya yanlış gönderim yaptığınızı anlayıp, gönderimi iptal edebilirsiniz.

Tüm bu değişiklikleri yaptıktan sonra ‘’değişiklikleri kaydet’’ diyerek ayarlar bölmesinden çıkabilirsiniz. İşleminiz tamamlandı. Artık bir mail gönderdiğiniz zaman ekranın üst kısmında ‘’geri al’’ ibaresi gözükecek. Bu yazıya bastığınız anda gönderimi iptal edebilir ve karışıklıkları önleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap