İtiraf edeyim ki, uzunca bir süredir online alışveriş ihtiyacımı yurtdışı alışveriş ve yurtiçi açık artırma sitelerini kullanarak karşılıyordum. Profesyonel ancak klasik online alışveriş siteleri, epey bir süredir ziyaret ettiğim siteler arasında değildi. Ta ki, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almaya karar verinceye kadar… Arama motoru sonuçlarının ilk sıralarında, hepsiburada.com adresi de yer alıyordu, sadece bir göz atmak için açtım. Bir saat sonra, sadece dizüstü bilgisayar değil, sayısız aksesuar da almış olarak çıktım! Yeni bir tasarıma geçmiş hepsiburada.com ve ne kadar başarılı olduğunu da, buradan anlayabilirsiniz. Ürün çeşitliliği, kampanya sayısı ve fiyatlar bakımından bir sorunum yoktu aslında. Türkiye’deki en eski online alışveriş sitesi olarak, hepsiburada.com bunları fazlasıyla sağlıyordu. Ancak, sitenin görünümü ve kullanımı konusunda bazı sorunlar vardı.

Öncelikle henüz ana sayfadayken bile, görüntülenen ürün ve bilgi sayısı çok fazlaydı. İlk başta iyi bir şeymiş gibi geliyor ancak değildi. Siteye girer girmez kafanız karışıyor, ne aradığınızı unutuyor, bir iki gereksiz ürün arasında gezindikten sonra da, hiçbir şey almamış olarak siteden çıkıyordunuz. Online açık artırma sitelerinin popüler olmasının nedeni de buydu aslında, aradığınız her ürünü kolayca bulup karşılaştırma yapabiliyordunuz. Fiyatlar daha düşük değil bu sitelerde, profesyonel bir firma yerine şahıslar satış yaptığı için ürün sonrası destek veya garanti diye bir şey de yok ancak kullanması ve gezinmesi çok rahat. İşte aynı rahatlık, artık hepsiburada.com için de geçerli. Yeni tasarım hem sade hem de modern bir görünüme sahip. Sizi sayısız ürün arasında boğmuyor, her ilgiye ve ihtiyaca hitap edecek temel ürünleri göstermekle yetiniyor. Siteye girer girmez kendinizi rahat hissetmeye başlıyorsunuz.

En beğendiğim değişiklik, kategori menüsünün sitenin üst kısmına alınmış olması. Eski tasarımda, sayfanın sol kısmında yer alıyordu bu menü ve hem kullanılabilir alanı daraltıyordu hem de içinde kaybolabileceğiniz kadar uzundu. Üst tarafa taşınmasıyla, hem ferah bir görünüm sağlamış hem de kategori sayısı azaldığından basitleştirilmiş. Mouse ile herhangi bir kategorinin üzerine geldiğinizde, ayrıntılı listeyi halen görebiliyorsunuz isterseniz. Sadece bu basit değişiklik bile, hepsiburada.com’un bütün görünümü değiştirmiş. Artık sayfanın tamamı sadece ürünlere ayrılabiliyor ve aradığınız şeyi daha hızlı bulmanız sağlanıyor.

Sitedeki her öğe (buton, font, pencere, seçim kutuları vs.) eskiye kıyasla daha büyümüş ve fark edilir hale gelmiş. Ancak bu bir tasarım hilesi değil, özel bir kodlama tekniği ile tüm siteyi görüntülendiği ekrana sığacak şekilde ayarlamışlar. Bilgisayar, telefon, tablet, hangi cihazı kullanırsanız kullanın, hepsiburada.com kendini ona göre ayarlıyor ve size optimum kullanım deneyimi yaşatıyor. Özellikle mobil cihazlardan giriş yapıyorsanız önem taşıyan bir durum bu, beni yurtdışı sitelere yönelten husus da buydu açıkçası. Yurtiçi sitelerin mobil sürümleri olmadığından veya olsa bile özensiz hazırlandığından, cep telefonundan giriş yapmak bir eziyet oluyordu. Hepsiburada.com için böyle bir durumun söz konusu olmadığını mutlulukla söyleyebilirim. Toplu taşıma araçlarında giderken bile hızla siteye girip kolaylıkla bir ürün sipariş edebilmek, müthiş bir keyif. Üstelik çoğu üründe “hızlı teslimat” seçeneği de var, siz otobüsten inmeden sipariş ettiğiniz şey kapınızda bekliyor olabilir!

Hepsiburada.com, eski bir göz ağrısı olarak beni yurtdışı sitelerinden ve garantisi olmayan yurtiçi açık artırma sitelerinden kurtarmayı bir kez daha başardı. 17 yıldır hizmet veren bu sitenin, yeni tasarımı ile birlikte en az bir 17 yıl daha hizmet vereceğinden eminim. Bir an evvel yeni tasarıma geçmesini diliyorum.

Yorum Yap