Özellikle Steam, GooglePlay gibi sitelerde kullanmalık, kredi kartı işi görecek, oyunları satın almanızı sağlayacak bir araç arıyorsanız, buyrun.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu yazı kesinlikle reklam amaçlı değildir. Tamamen kendi yaşadıklarımı aktaracağım sizlere. Neden özellikle belirttiğimi, yazının ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz, şaşılacak kadar iyi olan özellikleri görünce anlayacaksınız. Konuya dönersek;

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Son zamanlarda bankalar yeni bir piyasaya gözlerini dikti, ön ödemeli kredi kartları. Normallerinden farklı olarak ön ödemeli kartlarda, yüklediğiniz meblağ kadar kullanabiliyorsunuz. Özetle, cüzdanınız elektronik ortama taşınmış oluyor. Bu sektörde karşımıza belli başlı kartlar çıkıyor, bunlar:

  • Paypal
  • Ininal
  • Paybyme
  • EnPara

EnPara dışında, diğer tüm rakiplerde, ya para yüklerken, ya havale yaparken ya da her ay olmak üzere çeşitli kesintiler yapılıyor. EnPara’da ise bu kesintilerin hiç biri bulunmamakta. Bir kredi kartının yaptığı her işi yapabiliyor. Ancak ben o kısımlarına değinmeyeceğim, sadece online alışverişte kullanacağımız noktalar üzerinde duracağım.

Enpara Nedir? Ne işe yarar?

Enpara, Finansbank bünyesinde bulunan, tamamen dijital ortamda yaşayan online bankacılık hizmetidir. İçine attığınız kadar parayı, bir Visa kredi kartı gibi, her yerde kullanabilmenizi sağlar.

Enpara’da Yaş sınırı var mı?

Çok aramama rağmen, hiç bir yerde gerekli bilgiyi bulamadım. Ancak başvurunuzu yaparken girilen doğum tarihi kısmında 1997’ye kadar izin veriliyor gibi görünüyor.

Enpara Hesabı Nasıl Açılır?

Firmanın internet sitesine girip sağ üstteki başvur butonunun üstüne geliyoruz. Daha sonra müşteri olmak istiyorum kısmına tıklıyoruz. Gerekli bilgileri doldurup gönderiyoruz. Sonra kart size 1 hafta içinde geliyor.

Kişisel tecrübelerim

En önemli şeyleri bu başlığa sakladım, dikkatli okuyun.

Bu kartın adını pek çok sosyal platformda duyar hale gelmiştim. Beni en çok çeken tarafı, 50 TL ye kadar olan Steam, GooglePlay, Appstore gibi sitelerden yapılan alışverişlerin yarısını bize geri vermesiydi. Yani gidip steamden toplamda 50 liralık oyun alsam, 25’i bir dahaki ay direk para olarak hesabıma ekleniyor. Bu kampanya beni cezbeden şeydi. hala devam ediyor ve sene sonuna kadarda devam edecek.

Neyse, merak ettim, başvurdum. Kartın elime nasıl ve ne zaman geçeceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ertesi gün okuldayken telefonuma bir mesaj geldi, hüseyin bey, sizi evinizde bulamadım, müsait olduğunuzda haber verin, tekrar uğrayacağım şeklinde. Mesaj normal numaradan gelmişti. Müşteri hizmetleriyle uğraşmak yerine adamı geri aradım ancak açan olmadı. Pekte şaşırmadım. Sonra müşteri hizmetlerine ulaşıp bu günden itibaren musait olduğumu, gelebileceklerini söyledim. Çok geçmemişti ki, mesajı atan adam beni aradı. “Buyrun” dedi. Dedim,” Ben Hüseyin Yazıcı, beni aramış ancak ulaşamamışsınız, şu andan itibaren musaitim, uygunsanız gelebilirsiniz” dedim. tamam dedi ve kapattı. Adam yarım saat sonra geldi. Düşünebiliyor musunuz? İnternetten siparişini verdiğiniz bir banka kartı, ertesi gün, hiç uğraştırmadan elime ulaştı. Daha önce bir başka bankadan bir ay önce aldığım kartı getirmeye gelen dilenci kılıklı kurye elemanını beklerken, karşıma jilet gibi giyinmiş, çok iyi bir beyefendi çıktı. Atakan Orhun Tokgöz Beyefendi. buradan ona selamlarımı iletiyorum.

İçeri buyur ettim, işlem bir kaç dakika sürecek gibiydi çünkü. Neyse, geçtik içeri, kartın özelliklerini anlatmaya başladı. Dediklerini özetleyecek olursam, hiç bir ekstra ücret ödemeksizin her türlü işimizi halledebiliyoruz. Tabii yurtdışı ve diğer banka atm’lerinin masrafları var ama onlar sayılmaz. Neyse, kartın içinde olduğu kutumsu şeyi açtım, içinden klavuz niteliğinde bir kaç belge çıktı. Adam orada yazan her şeyi tek tek göstererek anlattı. Gerçekten beklemediğim şeylerdi bunlar.

Kutunun içinden üstünde bankanın reklamı olmayan çok mütevazi, minik bir defter çıktı. Yanındada, metal, tabiri caizse jilet gibi, kalın, mekanik bir kalem çıktı. Kaleme çok takıldım, zira hepsiburada.com’da 15 liralık bir fiyatı var. Hayatımda kullandığım en pahalı uçlu kalem. Hiç beklemediğim kalitede hediyelerdi bunlar.

“Ne yapmam gerekiyor” diye tekrardan bir sordum. Kimliğimi istedi, verdim. Oradan gerekli bilgileri yanında getirdiği bir tablete girdi, sonra benden tablete imza atmamı istedi. İçimden dedim, “yahu nerede kaldınız siz”. Adamlar boşa tonla kağıt harcamıyorlar, müşteriye insan gibi davranıyorlar ve gerçekten hizmet ediyorlardı. Ver dedim, attım imzayı. Kendi kartını verdi, herhangi bir sorum olduğunda kendisine ulaşmamı söyledi. Sonra dışarı uğurladım. Sanki bir satış elemanını değil, 40 yıllık dostumu uğurluyor gibi hissettim. Adamı az bir şey tanısam, otur 2 çay içelim derdim yani. O derece…

Alalı 5 hafta oldu. Henüz bir sorunla karşılaşmadım. Google play’de ve Steam’de kullanıyorum. Ayrıca paypal hesabınada tanımlı olarak ekledim. Şuan tam bir kredi kartı görevi görüyor. Mobil uygulaması çok güzel. Para özeti kısmını şifresiz olarak girilebilecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz, böylece her seferinde şifreyle boğuşmadan direk kartınızdaki para miktarını ve son harcamaları görebiliyorsunuz. Gerçekten çok beğendiğim bir özellik doğrusu.

Sonuç olarak, hizmet etmek kelime bütününü yalandan değil, gerçek anlamında kullanan, gör düğüm ilk ve tek bankacılık hizmeti. Üçkağıtçıkara para yedirip mağdur olacağınıza, gelin bir azda bu davulu çalın. Zira sesi uzaktan olduğu kadar yakından da çok hoş.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap