Google Chrome uzantıları sayesinde tarayıcınızı kişiselleştirebilir ve performansını arttırabilirsiniz. Bu uzantılar sayesinde kullanıcının ihtiyacı olduğu çoğu özellik sonradan tarayıcıya eklenebiliyor. Google’ın kendini geliştirmesini beklemek yerine uzantılar aracılığıyla kendi yeniliklerinizi ve iyileştirmelerinizi yapabilirsiniz. Bu durum bazı kullanıcılar için karışık gözüktüğü için bu yazımızda Google Chrome eklentilerini nasıl kuracağınız ve kaldıracağınızı anlattık.

Uzantı Nasıl Kurulur?

Öncelikle eklenti yüklemeyle başlayalım. Dilediğiniz bir uzantıyı https://chrome.google.com/webstore/category/extensions adresini kullanarak indirebilirsiniz. Buradan tarayıcınıza indirmek istediğiniz eklentinin yanında bulunan ‘’Chrome’a Ekle’’ seçeneğine basınız. Bu seçenekten sonra karşınıza bir uyarı bildirimi gelecek. Bu uyarıya ‘’Ekle’’ diyelim ve işlemimize devam edelim. Uzantımız yüklendiğinde adres çubuğunun sağ tarafında bir sembol çıkacaktır. Çıkan bu sembol uygulamanın indiğini gösteren bir bildirim. Bu sembol her uzantıda olmasa da çoğu uzantıda mevcut.

Uzantı Nasıl Kaldırılır?

Yukarda anlattığımız yükleme işlemi gibi uzantı kaldırma işlemi de çok basit. İlk olarak tarayıcımız açıkken sağ üstte bulunan 3 çizgiye basıyoruz. Burdan ‘’Diğer Araçlar’’ bölümüne giriyoruz. Buradan ‘’Uzantılar’’ sekmesine basınız.

Tarayıcımıza yüklediğimiz uzantılar burada bulunmakta. Bu uzantıları kaldırmanın iki farklı yolu vardır. Biri uzantıyı devre dışı bırakmak, bir diğeri ise uzantıyı tamamen silmektir. Uzantıyı daha sonra kullanmayı düşünüyorsanız devre dışı bırakmanız sizin için daha kullanışlı olacaktır. Uzantıyı bir daha kullanmak istemiyorsanız ‘’Kaldır’’ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap