Bilgisayarlar yüklenen uygulamalar gerekmediği zamanlarda kaldırılmak istenir. Ya da sizin için artık bir işlevi kalmadığını düşündüğünüz programları silmek isterseniz. Böyle durumlarda normalde sistemden otomatik olarak silinme işleminin gerçekleşmesi gerekir. Ancak kimi zaman bazı programlar bu silinme işlemlerine uymaz ve bilgisayarda kalmaya devam eder. Bunun yanı sıra geçici veriler de kimi zaman temizlenmez ve bilgisayarınızda boş yere alan kaplamaya başlar. Sizin Program Ekle/Kaldır bölümünde göremediğiniz ama silinebilen bütün uygulamaları görebileceğiniz ve isterseniz onlardan kurtulabileceğiniz bir uygulama var: IOBit Unistaller.

IOBit Unistaller programı bilgisayarınızın kayıt defterinde biriken gereksiz bilgileri de temizlemektedir. Siz her ne kadar normal bir program kaldırma işlemi yapsanız da bu kayıt defterinde birçok gereksiz bilgi kayıtlı olarak kalmaktadır. Bu program sayesinde onları çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kayıt defteri temizleme işlemi yapıldığı zaman ise bir problem olursa, durumu kontrol altına almak için önceden hazırlanmış olan geri yükleme bölümüne gidilebilir. Bu sayede sorun yaşanmadan önceki son duruma bilgisayarınızı geri döndürme olanağınız bulunur.

Bilgisayarınıza girmeyi başarmış olan zararlı yazılımların da bir kısmını bu uygulama sayesinde silebilirsiniz. Özellikle tarayıcılara bulaşan ve ana sayfaları değiştiren ya da istemsiz bir şekilde yeni sayfalar açıp bağlanmaya çalışan zarar yazılımları tek bir hareket ile ortadan kaldırır.

Bu program ücretsiz olarak sunulmaktadır ve Windows 8 işletim sistemini de desteklemektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap