Emre güllüce tarafından, change.org üzerinden başlatılan imza toplama kampanyası, daha 1 ay olmadan 43 bin imza topladı.

İnternetin kotasız kotası, adil kullanım kotasına karşı açılan savaş çığ gibi büyüyor. İlk başlarda sessiz sedasız başlayan kampanya, büyük sitelerinde desteğiyle büyük bir ivme kazandı. Peki ne işimize yarayacak bu kampanya?

Öncelikle şunu belirtelim, adil kullanım kotası, pek çok ülkede uygulanan, bazedde gerekli bir sistem. Ancak uygulanış tarzı bambaşka. Bizde, aylık bir kotayı geçince hız yerlere çakılıyor. Normalde olması gereken, belirli bölgelere ayrılıp, eğer o bölgeden erişim yoğunsa hızları biraz kırpmaktır. 8 mbit alıyorsa 6’ya çekmek gibi. Ama bizdeki bunun yanından bile geçemiyor. 100mbit alsan bile 3’e düşürüyor hızını. Düşmesini istemiyorsanda cebinden çıkan para ile her sene yeni bir oyun bilgisayarı toplanabiliyor.

Günümüzde yeni çıkan her hardcore oyun, büyük boyutlarla geliyor. Bu durumda akk sınırı olan 50 ve 75 GB sınırlar çok komik kaçıyor. Düşünsenize, steam’den Gta V satın alıyorsunuz, tamamını indiremeden kotanız doluyor ve hızınız çakılıyor. O ay sürünüyorsunuz. Yada oyun şart değil. Gerçek HD ve FullHD filmlerin en kötüsü 6GB’tan başlıyor. Normal bir insan bile ayda 5-6 film izler. “E n’oldu”, gitti kotanın yarısı…

Verilebilecek tonla örnek var, daha fazla canınız sıkılmasın diye söylemeyeceğim. Kampanyaya bir imza da ben çakayım diyorsanız, buyrun adres:
https://www.change.org/p/internetin-zincirini-k%C4%B1r-adil-kullan%C4%B1m-kotas%C4%B1-haks%C4%B1zl%C4%B1%C4%9F%C4%B1na-hay%C4%B1r-de-btkbasin

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap