Akıllı telefon sektöründe her geçen gün farklı yeniliklerle karşılaşıyoruz. Bu seferki yenilik akıllı telefon ekranları açısından bir devrim niteliğinde gözüküyor. Bakalım yeni ekran teknolojisi ne?

Akıllı telefonlardan tuşların kalkmasıyla en önemli donanım ekran haline geldi. Gelişen ekran teknolojileri sayesinde neredeyse hiç tuş kullanmadan bile akıllı telefonlar rahatlıkla kullanabiliyor. Hatta akıllı telefonların ekran teknolojisi o kadar ilerdeki çoğu evdeki ve işyerindeki monitörlerin çözünürlüğünden daha fazla.

Lg ve Samsung’un liderliğinde olduğu ekran teknolojisinde yenilik, bu sefer farklı bir firmadan geldi. Aslında ekran teknolojisiyle çok bir ilgisi olmayan Fraunhofer Enstitü’ye bağlı Fraunhofer Derneği SVGA adı verilen teknolojiyi kullanarak 1667 ppi bir OLED ekran yaptığını duyurdu.

PPI Nedir?

İnglizce ”pixel per inch” kelimesinden gelen teknolojinin Türkçe karşılığı, inç başına düşen piksel sayısıdır. Ekranlarda inç başına düşen piksel sayısı arttıkça ekranın görüntü kalitesi ve hassasiyeti fazlalaşmaktadır. Bir ekranda ppi değeri ne kadar fazla ise o ekranda keskin görüntüler daha net gözükür. Buda kullanım ve seyir zevki açısından, akıllı telefon kullanıcılarını mutlu etmek anlamına gelir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap