ABD’de yaşanan bu olay bizlere elektronik yapıların neredeyse tamamının hacklenebileceğini gösteriyor. Bu olay yaşanana kadar hackerların çok ilginç nesleri hacklediğine şahit olmuştuk. Reklam panoları, otoyollardaki yönlendirme tabelaları gibi. Bir yolcu uçağının hacklenmesi bu olayların arasında tartışmasız en ilginci olacak gibi duruyor. Ama bir uçağın hacklenmesi çok büyük felaketlere yol açabilir.

Bu olayı gerçekleştiren kişinin adı Chris Roberts. One World Labs’ın kurucu olan hacker, uçağı hackledikten sonra kendi Twitter hesabından bildirmişti. Hacker uçakta bulunan bilgisayarları hackleyerek motorlara istediği gibi komut verebildiğini söyledi. Bu durum ABD’de büyük yankı yaratmıştı. Durumun ciddiyetinin farkına varan emniyet güçleri, zanlıyı mahkemeye vererek arama izni çıkartmışlardı. Hızla izin çıktıktan sonra Chris Roberts’ ın evine baskın yaptılar.

Böyle büyük bir olaydan sonra kendini ele veren suçlu emniyet ekipleri tarafından hemen bulundu. Fakat Roberts’a ne yapılacağı hala bilinmiyor. Belki de ABD bu hackerı kendi işlerinde kullanabilir. Böyle bir yeteneğe sahip olan bir insan o kadar kolay mahkum edilemez gibi duruyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap