Büyük sorunlarımızdan biri olan USB bellek problemi ‘’Yazma Korumalı Disk’’ hatasının çözümünü sizler için anlatık.

Kötü yazılımlar ve bazı programlar yüzünden böyle bir hata veren USB disklerimizin düzeltilmesi için 2 farklı yol ile çözümü anlattık.

1. Yöntem

Windows+R kısayoluyla beraber Çalıştır penceresini açıyoruz ve regedit yazıp Enter butonuna basıyoruz.

Açılan pencerenin sol tarafında bulunan bömelerden sırayla HKEY_LOCAL_MACHINE  > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > StorageDevicePolicies adımlarını izliyoruz. Son olarak açtığınız klasörde sağ tarafa açılan pencereden, WriteProtection değerine sağ tuşa tıklayarak değiştir diyoruz ve değeri sıfır yazıyoruz. Yaptığınız bu işlemi kaydettikten sonra USB belleğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Yöntem

2’nci yöntemimizde Çalıştır penceresini açarak cmd yazıp enter butonuna basıyoruz.

Hata fark ettiğiniz USB belleği bilgisayarınıza takarak sırasıyla aşağıdaki komutları giriniz

DISKPART (enter)

Komut İstemi penceresinde list disk yazıp entera basıyoruz.

Açılacak olan listeden USB diskinizi bulduktan sonra select disk 1 (disk 1 kısmında kendi bilgisayarınızda gördüğünüz değeri girmelisiniz.) yazıp entera basıyoruz.

Bu işlemlerden sonra diskin yazma korumalı olup olmadığını öğrenmek için attributes disk yazıp enter’a basıyoruz. (Bu komut tamamen kontrol amaçlıdır. Eğer hata görüyorsanız bu adımı atlayınız.)

Son işleminiz attributes disk clear readonly yazıp enter tuşuna basmak olacaktır. Bu işlemlerden sonra artık USB diskinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Artık USB belleklerinizde sinir bozucu hatalar görmeyeceksiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap