Bir kaç sene önce aldığınız canavar gibi olan Android telefonunuz, şu aralar kendinden geçiyor, hatta tıkanıp kalıyorsa, bu yazıyı okumanızda fayda var. Zorluk ve tehlike seviyesi kolaydan zora doğru sıralanacak maddelerin yardımının olacağına eminim.

Öncelikle şuna değinmekte fayda var, bu telefonlar neden yavaşlıyor? Öncelikli ve en önemli sebebi, son 1-2 yılda, mobil platformların, önceki yıllara göre defalarca kat daha hızlı gelişme kaydetmesi denebilir. Buna ek olarak, firmaların yeni telefon satmak için eskileri güncelleyerek yavaşlatması, evet bunu yapıyorlar, yeni çıkan uygulamaların ne kadar gereksizde olsa illa üst sürüm android istemesi söylenebilir. Peki bu sorunların üstesinden gelmek için neler yapabiliriz? İlk olarak temelden, herhangi bir yazılım müdahelesi olmadan yapılabilecekleri belirtmem gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden en etkili yöntemleri yazının ilerleyen kısımlarına saklayacağım.

Factory-Reset1

Fabrika Ayarlarına Döndürün

Fabrika ayarlarına döndürmek, yani cihazınızın android sürümü her ne ise, onu değiştirmeden, kendi hafızasında bulunan herşeyi, her ayar ve uygulamaları silmek anlamına geliyor. Bunu yapıyoruz çünkü kasma ve donmaya sebep olan bir uygulamaysa, hangisi olduğunu bulmakla saatlerimizi harcamak yerine tek tuşla işimizi hallediyoruz. Anlatacağım yöntem, Android Lollipop(5.x.x) sürümü için geçerlidir. Diğer sürümlerde de ayar, aşağı yukarı aynı yerdedir. Yapmamız gerekenleri sıralayarak anlatırsak:

 • Menü’ye giriyoruz
 • Ayarlar’ı açıyoruz
 • Yedekle ve sıfırla’ya giriyoruz
 • Fabrika verilerine sıfırla’ya tıklıyoruz

“Telefonun içindeki tüm veriler silinecektir” diye bir uyarı alacaksınız. Kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız, hafıza kartını çıkarabilirsiniz. Çıkartabileceğiniz bir kart yoksa bile bu bir sorun değil, uyarı ekranındayken hafıza kartını silmemeyi seçebilirsiniz.

Move-Applications-from-Internal-Memory-to-an-SD-Card-on-an-Android-Phone-Step-4.jpeg

Uygulamaları Telefondan SD Karta Taşıyın

Ayarlar’dan uygulamalar kısmına giriyoruz. Burada her uygulamanın kapladığı alan gözükmektedir. Burada yapacağımız şey, telefonun hafızasını azaltmak için mümkün olan her uygulamayı hafıza kartına taşımak, gereksiz olan uygulamaları silmek olacak. Özellikle eski androidli telefonlarda kendi hafızasının dolu olması pek çok soruna yol açtığından, bunu çözmek bizleri bir nebze olsun rahatlatacaktır. Öncelikle yapmamız gereken ayarlardan uygulamalara girmek. sonrasında:

 • Taşınacak uygulamayı seçiyoruz
 • Hafıza kartına taşı – SD karta taşı – Harici karta taşı butonunu tıklıyoruz.
 • İşlem bitene kadar bekliyoruz

Önemli: Sistem uygulamalarını taşıyamazsınız. Bunu yapmanıza izin veren araçlardan, eğer konuya hakim değilseniz uzak durunuz. Aksi taktirde telefona önemli bir işlevini kaybettirebilirsiniz. Ayrıca verileri ve önbelleklerini, özel bir durum olmadıkça temizlemeyiniz.

unnamed

RAM’inizi Temizleyin

Yeni modellerde bolca bulunan ram, gerektiğinde otomatik olarak boşaltılıyor. İmkan oldukça kendini dolu tutuyor. bu sayede işlemcinin yükünü azaltıp hız kaybetmeden enerji tasarrufu sağlıyor. Ancak eski ve düşük rama sahip telefonlarda ramın dolu olması tam bir baş ağrısına sebep oluyor. Sorunu çözmek için kullanılabilecek pek çok uygulama mevcut. Hangi uygulamayı kullanacağınız konusunda kararsızsanız, size kendi kullandığım uygulamayı önerebilirim. Advanced Task Killer. Daha şekilli, cafcaflı uygulamalar var ancak hepsi kendi doğasına aykırı, hepsi birer ram düşmanı. Bu önerdiğim uygulama en hafif olanlardan biri.  Ayrıca, eğer telefonunuz Android 4.1 ve ya üstü bir sürüme sahipse Greenfy uygulaması ile root yapmaya gerek duymadan, açılışta çalışan uygulamaların hangileri olacağını ayarlayabiliyoruz. ancak hatırlatmakta fayda var. Rootsuz çalışma özelliği henüz beta aşamasında. Cihazınız rootluysa zaten bir sıkıntı olmayacaktır.

unnamed

Antivirüse Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Tamam, telefonlarımız adeta bilgisayara dönüştü ancak bilgisayarda olan her standart burada da geçerli diye bir şey yok. Örneğin antivirüs yazılımları. Çok az bulunan ya da çok sıkı korunan bir uygulamayı, korsan olarak indirmeye kalkarsanız, kesinlikle virüs yersiniz. Onun dışında hiç bir şekilde virüsler bir tehdit oluşturmamaktadır. Boşu boşuna sisteminizi yormayın. Sonra, telefonda bulunan stok arayüzü kullanmayın. Hatta benim size tavsiyem Smart Launcher kurmanız. O kadar hafif ve işlevsel ki… Sağa sola kaydırma efektinden vaz geçebilirseniz eğer, performans arttırmada tam bir biçilmiş kaftan. bir başka sıkıntılı konu ise internet tarayıcıları. Tek çekirdekli ve 512Mb’dan daha az rama sahipse elinizdeki telefon, kesinlikle Chrome ve Firefox’tan uzak durun. Tavsiyem stok tarayıcıdır ancak Opera’nın klasik tarayıcısı‘da eski model telefonlarla güzel bir uyuma sahiptir. Ancak eskiliğinden dolayı mağazadan kalktığı için apk sını indirip kurmanız gerekiyor.

Unlock-Root

♐♐♐ Pekala, hiç bir risk almadan yapılabilecek şeyler bunlardan ibaret. Gelelim asıl performans verecek, uçuracak ayarlara. Herşeyden önce telefonunuzun Root yetkisine sahip olması gerekiyor. Zira kullanacağımız her şey Root yetkisi istiyor. Eğer çok eski bir telefonunuz yoksa root yapması oldukça kolay. Bunun için, öncelikle bilgisayarınıza UnlockRoot aracını kurmalısınız. Programı nasıl kullanacağımıza gelirsek:

 • Programı bilgisayarınıza kurup yönetici olarak çalıştırın
 • Ayarlar ➙ Geliştirici seçenekleri ➙ Hata ayıklama Modu’nu aktifleştirin
 • Bilgisayarınızda telefonunuzun driverlarının yüklü olması gerekmektedir
 • Telefonu bilgisayara bağlayın
 • Bağladıktan sonra bilgisayara yüklediğimiz programda Telefon otomatik olarak tanınacaktır
 • Root butonuna tıklayın
 • Telefonun modeli ve sürümü gözükecektir, onaylayın
 • İşlem bitince yes’e basıp telefonun tekrar açılmasını bekleyin
 • Eğer superuser uygulaması yüklenmiş ise işlem tamamlandı demektir.

unnamed

Root yapmakla işimiz bitmiyor. Kurmamız gereken önemli bir uygulama kaldı. Clockwork Mod. Uygulamayı Rom Manager adıyla mağazadan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra bir kaç ayar yapmanız gerekiyor. Bunlar:

 • Uygulamayı açıp “Flash ClockworkMod Recovery” yi seçin
 • Telefonunuzun modelini otomatik bulur. Onu seçin
 • Eğer bulamazsa “Device not listed above” seçeneğini seçin
 • Karşımıza iki seçenek çıkacak, önce 2x ile biteni deneyin.
 • Sonra ana menüye otomatik olarak dönecektir. Oradan “reboot into recorvery” seçeneğini tıklayın.
 • Telefon kapanıp recorvery modunda açılacaktır. “Reboot system now” deyip telefonu normal olarak açabilirsiniz.
 • Recorvery menüsünde ses ve kapatma düğmelerini kullanmanız gerekiyor.
 • Muhtemelen çalışacaktır. İşe yaramazsa telefon bir süre kitli kalacaktır. Bu durumda donmanın geçmesini bekleyip, Recorvery Setup kısmında bu sefer 3x ile biten seçeneği seçin. İşe yarayacaktır.

Tebrikler, artık istediğiniz romu ve kerneli, performans arttıran modu kurabilirsiniz.

6qiads

Beni rom ile uğraştırmayın diyenler için

Xda Developers’da Jeeko adlı arkadaşın yaptığı, Pure Performances adlı bir mod mevcut. Özellikle Galaxy S2 için yapılmış olsa da her telefona uyduğunu belirtmiş geliştirici arkadaş. Bende kendi LG Optimus Black’ımda denedim, gerçekten çalışıyor. Yapılan yorumlara baktım, bir tane kötü, olumsuz yorum yapan, işe yaramadı diyen kimse yok. Özelliklerini tek tek sayamayacağım ancak stok rom performansını custom rom seviyesine çıkardığını söylesem kesinlikle yalan olmaz. Eğer rom kurmayla uğraşmak istemiyorsanız tek yapmanız gereken aşağıda verdiğim liklerden size uygun olanı indirmek ve rom manager yardımıyla kurmak.
Yapmanız gerekenler:
● Öncelikle indirdiğiniz zip dosyasını hafıza kartına atın
● Rom manager’den “Reebot into Recorvery” seçeneğini seçip telefonu recorvery modunda başlatın
● “Install zip from sd card”ı ses tuşları yardımıyla seçin
● “Choose Zip from sd card” deyip attığımız zip dosyasını açın
● Bir çok “no” seçeneğinin arasındaki “yes” seçeneğini seçin
● Yükleme bittikten sonra en başa gelip “reboot sytem now” deyin.

Bu kadar. Modun keyfini çıkarın.

Stok rom kullananlar buradan,
Custom Rom kullananlar modu buradan indirebilirler

cyanogen

En önemlilerden biri, custom rom yükleyin

Firmaların telefonları kasıtlı olarak sakatladıkları, resmi olarak kanıtlanmasa da, fark edilmiş bir gerçek. bu durumda acilen orjinal rom’dan kurtulmak en iyisi olacaktır. Peki custom rom yüklemenin faydaları nelerdir? Nasıl yüklenir? En iyi olanı nerden bulabiliriz? faydaları maddeler halinde yazmamız gerekirse eğer:

● Genelde çok daha hoş görünürler
● En iyi olanları kendinden root’lu gelir, uğraşmazsınız.
● Gereksiz hiç bir uygulama yüklü olarak gelmez.
● Sistem uygulamalarının silinme engeli yoktur.
● Telefon belleği orjinale oranla daha boştur, ram kullanımı daha stabildir.
● TouchWiz gibi saçma arayüzler yerine, çok daha hafif arayüzler kullanılır. Bununda etkisiyle beraber telefon menüde daha akıcı, oyunlarda daha performanslıdır.
● Bazılarında performans arttırıcı özel ayarlar ekli gelir. örneğin CyanogenMod romlarında.

Bunun gibi irili ufaklı pek çok özellik daha mevcut. Şimdi, nasıl yükleyeceğiz bunu? Bu konuda sizlere çok fazla yardımcı olamayacağım çünkü her modelin birbirinden farklı yükleme yöntemleri var. ama nereden en iyi romu bulabileceğinize yardımcı olabilirim. Tabii birazcık İngilizce bilmeniz gerekiyor. Eğer tamamsanız, adresi veriyorum, XDa Developers. Dünya üzerinde, her telefon için, aradığınız her şey burada mevcut. site içinde arama kısmı biraz karışık olduğundan aramalarınızı google ile yapabilirsiniz. Örneğin “galaxy ace  roms xda” şeklinde.

esd1004_mentor1_large

Stok kernelden kurtulun

donanımda işlemci neyse, yazılımda da kernel odur. İyi bir kernel her zaman performansı arttıracaktır. Neleri geliştirir, ekler?

● Batarya kullanımını düzenleyip şarjınızın daha iyi gitmesini sağlar
● Grafik performansını arttırır
● Bazıları ekran renk tonunu ayarlamanıza imkan tanır
● Bazılarında işlemciye hız aşırtma uygulamanıza izin verir
● Hali hazırda işlemciniz yeterliysi gücünü biraz daha kısıp şarj süresini uzatmanızı sağlar
● Mikrofonun yada hoparlörlerin sesini sınırın üzerine çıkarmanıza aizin verir
● İrili ufaklı daha bir çok iyileştirme daha sağlar

memory-too-full-to-save-contact-details

Yeterli hafıza yok sorununu çözün

Galaxy young, mini, ace gibi tarihi eser android kullanan arkadaşlar çok iyi bilirler, telefonun minicik olan hafızası anında dolup hiç bir şey yüklemenize izin vermez. Burada yardımımıza link2Sd yazılımı yetişiyor. Dosyaları sd card’a taşıyıp telefonda bulunuyormuş gibi simule eder. Normalde bir uygulamayı hafıza kartına taşıdığınızda, uygulamanın sadece kendi gider, verisi geride kalır. Ancak bu uygulama ile linklediğinizde o uygulamanın tamamını karta taşır. Çalışan uygulamalardan baktığınızda telefon hafızasında gibi gözükür, sakın ola ordan bir ayar yapmayın. yoksa linkleme işi yatar.

Neler gerekli:
● Herşeyden önce yedeklerinizi alın
● Repencis, Hells #50 ya da CM7 rom yüklediğinizde gelen Percy kernel
● Minimum 8gb yüksek hızlı(Class 4-10-uhs) hafıza kartı. Çünkü hız arttıkça performansta artar.

Peki bu programı nasıl yükleyeceğiz?

● Burdan gerekli dosyayı indirin: https://db.tt/mj3fyNvX
Arşiv Şifresi:  qwerty
● İçindeki “ext-s” adlı dosyayı hafıza kartına atın
● Telefonu recorvery modda başlatın
● En alttaki advanced’i seçin
Partition sd card deyin
● 512 yada 1024’den birini seçmeniz tavsiye olunur
● Bir sonraki adımda da 0’ı seçin
● Telefonu açıp yeniden recorvery moduna girin
● Mounts Kısmında system, data ve cache leri teker teker seçip unmount yazdırın
● Karta attığımız dosyayı kurun
● Yükleme bittikten sonra 10 sn kadar bekleyin
● Yeniden başlattığınızda menüde Ext-manager adlı bir uygulama olacak. Onu açın
● “Remove all method” deyin. 30 sn içinde telefon yeniden açılacaktır
● Sonra tekrar uygulamaya gelin ve install Link2SD’ye tıklayın
● Yine 30 sn içinde reset atacaktır.
● Menüde ikinci bir uygulama daha belirecektir. Link2SD.
● işte bu kadar, gerekli ayarları başarıyla yapıp uygulamayı yüklediniz!

Şimdi tek yapmanız gereken programdan taşımak istediğiniz uygulamaya gelip, SD karta linkle seçeneğini seçmek. hemen ardından çıkan menden tamam deyin ve bekleyin. Olurda hata verirse işlemler kısmından dondur deyin. sonra teli yenien açıp tekrar taşıyın. Çalışacaktır. Hata çok nadiren görülür bu yüzden çekinmenize gerek yok. Eğer system Uid ile ilgili bir hata alıyorsanız, muhtemelen yanlış kernel üzerine kurulum yapmışsınızdır. Çözümü ise orjinal rom’a tekrar flashlamak yada yedeklerinizi yüklemek. Yani emin değilseniz buna bulaşmayın.

Evet arkadaşlar, benden bu kadar. Konuyla alakalı ya da alakasız, merak ettiğiniz her şeyi yorum aracılığıyla sorabilirsiniz. ya da forumdan bizlere ulaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap