Windows’un 90’lı yılların başında çıkan Windows 3.0 sürümü 25 yaşına girdi. İlk sürümü 20 Kasım 1985 yılında yayınlanan işletim sisteminin geniş kitlelere hitap eden sürümü Windows 3.0 sürümü 25 yılını doldurdu. Günümüz Windows’unun temellerini atan sürüm, Windows’un büyük kitlelerle tanışmasında büyük rol oynadı. Firmanın bugünkü popülerliğini borçlu olduğu sürümün 25 yılı geride bırakması firma için önemli bir yer taşıyor.

Yine Apple Rakipti

Windows 3.0’ın çıktığı zaman karşısında rakip olarak Machintosh işletim sistemi bulunuyordu. Windows bilgisayarlarda bulunan; not defteri, program yöneticisi, hesap makinesi yayınlandığı dönemde bir devrim niteliğindeydi. Aynı zamanda Windows 3.0’ın bir diğer farkı Microsoft uyumlu farelerle çalışabilme özelliği kullanıcıları büyülemişti.

Sadece 384 KB bellek istiyor

İşletim sisteminin dönem için gerekli sistem özellikleri, günümüzde çok komik rakamlar gibi gözükse de dönemin en üstün teknolojileri oldukları kesin. Sistemi çalıştırmak için 384 KB bellek gerekirken, bunun yanı sıra 6-7 MB boş hafıza alanı sistemi çalıştırmak için gereken özelliklerdi.

İlgili Yazılar

Yorum Yap