Uydu telefonlarının çalışma mantığı her gün kullandığımız cep telefonlarımızla aynıdır. Cep telefonlarımız baz istasyonu denilen kablosuz iletişim sağlayan vericiler ile iletişime geçerek çalışır. Genellikle şehirlerde çok fazla ola baz istasyonları sayesinde cep telefonlarımız sorunsuz olarak çalışabilir. Ancak baz istasyonlarının az olduğu bölgelerde dağlık veya orman bölgelerinde telefonlarımızın sinyal güçlerinde ciddi kopukluklar ve azalmalar görülebilir. Artık çok nadir de olsa cep telefonlarımızın hiç çekmediği veya çok az çektiği bölgeler olabiliyor.

İşte uydu telefonlarının görevleri burada başlıyor. Kablosuz iletişimlerini sağlamak için baz istasyonları yerine uyduları tercih eden bu telefonlar dünya üzerindeki her yerde sıkıntısız olarak çalışabiliyor. Çöl, ormanlar, buzullar, deniz ve okyanus gibi bölgelerde hiçbir sorun yaşamadan maksimum sinyal gücü sağlayan uydu telefonları bu işlemlerini dünya üzerinde dolaşan uydular sayesinde yapıyor. Bu sebeple uydu telefonları doğal afetler, savaşlar gibi olası durumlarda kullanabileceğimiz nadir iletişim araçları arasına giriyor.

Cep telefonlarımızın çoğu yerde çekmesi nedeniyle uydu telefonları sadece belirli bir kesime hitap ediyor. Bu insanlar çoğunlukla gezginler ve dünyanın sonunu bekleyen insanlardır. Görüntüleri günümüzden yaklaşık 5-10 yıl öncesindeki telefonlara benzese de işlevsellik bakımından sorunsuzlar. Sizde iletişiminizi hiçbir zaman koparmak istemiyorsanız uydu telefonunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorum Yap