Android navigasyon butonları hakkında bir bilginiz yoksa sizin için açıklayalım. Google, Galaxy Nexus modelinden itibaren tüm Nexus modellerinde Android’in sanal butonlarını tercih etti.

Sanal Android navigasyon butonları, genel olarak “Home / Ana Sayfa” “Geri”, ve “Son Uygulamalar” gibi 3 ana başlık ayarlı olarak kullanımınıza sunuluyor.

Günümüz akıllı telefonlarında genelde telefonun alt kısmında büyük bir alan sadece bu tuşlara ayrılmış oluyor ve ekran kullanımında belirli ölçülerde çalmış oluyorsunuz. Peki bu sanal tuşları bize ne kadar alan kaybettiriyor?

Android’deki sanal butonlar, ekranımızın ne kadarını çalıyor?

Phonearena ekibi bizler için sanal tuşların telefonlarımızda tam olarak ne kadar yer kapladıklarını ve ekranlarımızdan ne kadarını çaldıklarını hesaplamış.

6 inçlik boyutlara sahip Nexus 6‘da sanal tuşlar, ekranın yüzde 6.1‘ini kaplarken, 5.5 inçlik LG G3‘deki ekranın tam olarak yüzde 6.6’sını kaplıyor.

5 inçlik HTC One M8‘de, dokunmatik ekranınızın yüzde 7.2′sini sanal tuşlar kaplıyor.

Yani almış olduğunuz 5 inçlik ekrana sahip telefonlarınızda 0.361 inçlik bir alanı kaybediyorsunuz. Bu durumda yaklaşık 5 inçlik ekrana sahip bir cihazın size ekran boyutunun 4.7 inç seviyesine düşmesi anlamına geliyor.

Kısacası aldığınız bir 6 inç boyutlarındaki telefonun 5.7’ sini kullanabiliyorsunuz. Bazı akıllı telefon kullanıcıların bundan rahatsız olacağı kesin.

İlgili Yazılar

Yorum Yap