Dünyanın büyük güçlerinden biri olan Rusya, teknoloji alanında batı’ya bağımlı olmak istemediği için yeni bir işletim sistemi yapmayı planlıyor. Bu işletim sistemi için çalışmalara başlayan Rusya, Android ve İOS’un yerine geçebilecek yeni bir işletim sistemi peşinde. Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforo dünya devi işletim sistemlerine Sailfish tabanlı yeni bir işletim sistemi yapmayı planladıklarını kamuoyuna duyurdu.

Önlerindeki yıllar içinde teknolojide ki dışa bağımlılığı en az yüzde 50 indirmeyi hedefleyen ülke, Finlandiya merkezli Sailfish’in altyapısını kullanacağını belirtti. Devletin her alanda dışa bağımlılığı en aza indirgemek için yaptığı çalışmaları herkes biliyor. Fakat ülkenin kendi teknoloji pazarında, yabancı firmaların yüzde 95 gibi bir üstünlüğü gözükmekte. Rusya’nın bu üstünlüğü kendi tarafına çevirmek için çok fazla çaba harcaması gerekecek gibi gözüküyor.

Bakalım Rusya’nın yapacağı işletim sistemi ne kadar başarılı olacak? Pazarda istedikleri hedeflere ulaşabilecekler mi? Birçok soruyu beraberinde getiren bu fikirin ne kadar başarılı olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap