Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Microsoft, Nokia‘ı satın aldıktan sonra Nokia’nın ilk ürünü olan N1 isimli tableti Android 5.0 işletim sistemi ile satışa sunuldu. Nokia’nın neden satıldığı hakkında merak edenler var ise bir açıklama yapalım, Stephen Elop İOS kısmında Apple lider, Android kısmında ise Samsung en büyük payı alan şirket biz ise Nokia adı altında Windows Phone’daki lider oyuncu olalım düşüncesine sahipti.

Ayrıca dediğine göre rakipler HTC, LG, Sony android cihaz üretmeye devam ederken Nokia olarak biz neden üretmeyelim dedi. Bu sorular sorulmadığı ve Nokia sadece Windows Phone işletim sistemini seçtiği için bir yazılımın bile 19 milyar dolara alıcı bulduğu bir ortamda “yok pahasına” Microsoft’a satıldı.

Nokia’nın Microsoft’a satışından sonra Android ekosistemine ilgi olduğundan Nokia kapanmaya başladı. Fakat nokia’da işler iyice kötüye gidince Nokia X adlı cihazını tanıttı. Bu cihaz android tabanlıydı fakat Google Market bulunmuyordu. Bu yüzden ilgi görmeyen bu cihaz tarih oldu diyebiliriz.

Nokia bugün Çin haricinde Tayvanda N1 modelini ilk defa satışa sundu. Nokia Z arayüzü ve Android 5.0 işletim sistemi ile gelecek bu tablet Google playstore’da sahip. Nokia mobil platformda iyi işler çıkarmasada tablet tarafından atılımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Tabletin özelliklerine gelirsek Nokia N1; Atom Z3580 işlemci ve 2 GB RAM ile geliyor. Ayrıca 7.9 inç büyüklüğünde 2048×1536 çözünürlüğünde bir IPS LCD ekran ile gelecek. Arka kamera olarak 8 megapiksel bir kamera konumlandırılmış. Ürün fiyatı ise 270 dolar olarak belirlenmiş.

Yorum Yap