Bilgisayarıma SSD, ekran kartı gibi güncellemeler yaptıktan sonra hantal kablolu klavyemi de değiştirmeye karar verdim. Kablosuz ve çok da kaba olmayan bir model ararken Logitech’in K360 modeliyle karşılaştım ve beni tasarımıyla cezbetti. Logitech de kalitesine güvendiğim bir marka olduğundan tereddütsüz K360’ı satın aldım.

Eleştirimi baştan yapmalıyım. Kablosuz klavye ve fareler cidden pahalı. Benim gibi marka kalitesi bekleyen bir kullanıcıysanız ucuz model bulmanız şu an zor. Ben klavyeyi alalı 2 ay oluyor ve bulabildiğim en uygun fiyat 80 liraydı. Oyuncu ekipmanlarına baktığınızda fiyatlar iyice uçuyor.

20150526_205030

Tasarım

Gelelim elimizdeki K360’a. Piano Black denen dokuyla bizi karşılayan klavyenin tasarımı bence gayet başarılı. Hantal olmayan klavyelerde en çok karşılaştığım az tuş durumu bu klavyede yok. Tabi ki tuş sayısı klasik klavyelere göre azaltılmış ancak numerik tuşlar ve ses kontrolü, medya tuşları korunmuş. Hiç dizüstü bilgisayar kullanmadığım içine Fn tuşuyla işlemler yapmaya pek aşina değilim ve ses, medya tuşları benim gözümde olmazsa olmazlar. Fn tuşu bu klavyede de mevcut. Alt Gr ve Sağ Ctrl tuşları arasına konumlandırılmış ve F tuşlarına ikinci fonksiyonlarını kazandıran bir Fn tuşu var. Bu fonksiyonlar arasında tarayıcı anasayfasını açma, bilgisayarı kilitleme, kapatma, medya oynatıcıyı açma gibi temel işlevler mevcut. Ayrıca Logitech web sitesinden indirebileceğiniz uygulama ile bu fonksiyonları değiştirmeniz mümkün.

Tuşlar

Tuşların basış hissi klavye tercihinde en önemli noktalardan biri kuşkusuz. Bu klavyedeki hissin dizüstü bilgisayar klavyeleri kadar yumuşak olmadığını söylemem gerek. Bastığınızı hissettirecek kadar sert ve rahatsız etmiyor. Tam ortada olmuş diyebilirim. Sadece tuşlar biraz hafif gibi hissettirdi. Özellikle beni ikilemde bırakan Microsoft’un dahili touchpade sahip modeline göre tuşlardaki hafiflik hissediliyor. Buna karşın klavyenin genel ağırlığı gayet güzel. Ben kucağıma alıp kullanan biriyim ve hiç rahatsız etmiyor. Genel yapısı hafif olmasının yanında sağlamlık hissini de güzelce veriyor.

Tuşların büyük çoğunluğu aynı ölçüde ve kare. Ancak Boşluk, Enter, Backspace, Caps Lock gibi tuşların boyutları alıştığımız ölçülerde. Soldaki Ctrl tuşu da büyük ölçülü ancak sağ Ctrl diğer tuşlar gibi kare. Bu durum beni sitelere girerken Sağ Ctrl – Enter kısayolundan Sol Ctrl – Enter kısayoluna kaydırdı.

Tuş boyutlarından genel olarak memnun kalsam da yön tuşlarının “minikliğinden” söz etmem gerek. Çok fazla kırpma işlemine gidilmemiş bir klavyede yön tuşlarının küçültülmesi bana biraz saçma geldi. Eğer oyunlara ilginiz yüksekse yön tuşları sizi bu konuda üzecektir.

20150526_205100

Pil Ömrü

Pil ömrünü test edeceğim kadar uzun süre kullanmadığım için bir şey söylemem yanlış olur. Logitech her ne kadar 3 yıl diye belirtmiş olsa da bu çok fantastik bir süre. Yine de yoğun kullanımda 6 ay pil ömrü sunar diye düşünüyorum. Klavyenin iki adet AA pille çalıştığını ve kutudan Duracell pillerle birlikte çıktığını belirtmekte fayda var.

20150526_205207

Son olarak Logitech’in klavyeyle sunduğu Unifying özelliğinden de bahsedeyim. Eğer Unifying alıcılı bir kablosuz Logitech fareniz varsa bu klavyeyi ve farenizi tek alıcıdan kullanmak mümkün. Elimdeki fare Unifying alıcıya sahip olmadığı için bu özelliği test etme şansım olmadı. Unifying desteği olan klavyelerin listesine buradan farelerin listesine de buradan ulaşabilirsiniz.

20150526_205140

 

Genel Yorum

K360 benim genel yapısıyla gayet başarılı bulduğum, yazı yazma işlerinde de severek kullandığım bir klavye olduğu. Tuş sayısında eksiltme yapılmaması ve tasarımının hoşluğu beni çeken yönleriydi. Günlük işler ve sık sık oyun oynama ihtiyacı hissetmeyen kullanıcılar için rahatlıkla önerebileceğim bir ürün.

20150526_195521

İlgili Yazılar

Yorum Yap