İnternetin hızla büyümeye ve Türkiye’de dahi hemen hemen her eve, hatta her cebe girmeye devam ettiği teknoloji çağında insanların fikirlerini yayma aracı olarak kullandığı platformlar da gazete ve yazılı medyadan farklı olarak kişisel blog diye geçen ve yazan kişinin düşünceleri ile ilgi alanları odaklı kaynaklar haline gelmeye başladı.

Geçtiğimiz son 5-6 sene içerisinde yavaş yavaş başlayan ve son iki sene içerisinde de yükselme ivmesini oldukça artıran bir sektör olarak birçok internet sitesi ve blog ortaya çıktı. Hızlı bir çıkış ile gerek internetten para kazanma fikrinin cazip gelmesi, gerekse hobileri ve ilgi alanlarıyla daha çok kişiye ulaşma ve bir arşiv oluşturma peşinde olan çok büyük bir kitle oluştu.

Eğer 3-4 sene gibi bir zaman önce herhangi bir internet aktivitesine başlamamış ve bundan sonrasında başlamayı düşünüyorsanız karşınıza çıkacak en büyük sorununun blog konusu veya internet sitesi konsepti bulmak olduğunu şimdiden belirtelim.

“Benim çok süper bir fikrim var, kimse yapmamıştır” diye düşündüğünüz ve çok da iyi bir yerlere gelebileceğiniz fikirlerinizin bile ufak bir Google araması ile onlar, hatta binlerce kişi tarafından farklı konseptlerle internette yapılmış olduğunu fark etmenin nasıl bir duygu olduğunu ancak o zaman anlayabilirsiniz.

Birçok internet sitesi sahibi veya blog konusunda bir yerlere gelebilmeyi başarmış kişiye benzer sorular yöneltildiğinde alacağınız klasik cevabın “Farklı olun” olduğu bir dönemde ve yukarıda belirttiğim gibi tüm fikirlerin çürütüldü bir dönemde nasıl farklı olacağınızı bulmak, yeni fikirler üretmek ve bu fikri insanlara olağandan farklı bir şekilde gösterebilmek çok önemli.

Çok değil 5-6 ay önce başladığım teknoloji haberleri sitemde bunu az da olsa başardığımı, diğer sitelerden samimi olmamız ile ayrıldığımızı, kısa bir sürede büyük bir kitleye ulaşmamızdan anlayabiliyorum. 2-3 senelik bir reklam ajansı geçmişin olduğunu ve bu geçmiş süreçte çok fazla yol kat ettiğimi ancak yorulduğumu söylemem mümkün. Yorulduğum ancak kendime çok şey kattığımı ve katmaya devam ettiğimi düşündüğüm dijital dünya içerisinde karşılaştıklarımı da şu anda blogumda yazmaya devam ediyorum.

Aynı zamanda not tutmak gibi gelişim sürecinize etki edebileceğini düşündüğüm ve internetten para kazanmak gibi farklı yaklaşımlar olan birçok konuyu da ele alıp, yaşantımdan da az da olsa bahsettiğim bloguma sizleri de bekliyorum

http://oguzveliyavas.com/

İlgili Yazılar

Yorum Yap