Hepimizin de bildiği gibi İOS 8‘le beraber telefonlarımızda bulunan dikte özelliğine, Türkçe dil desteği eklenmişti. Dikte özelliğini bilmeyenler için hemen açıklayalım. Dikte özelliği telefonunuzun sanal klavyesini kullanmadan, sesli komutlar aracılığıyla metinler yazmanız için tasarlanmış son derece kullanışlı bir özelliktir. Dikte özelliğini nasıl etkinleştirilir bilmiyorsanız aşadığıdaki adımları takip ediniz.

Adım 1: Telefonunuzun menüsünden ayarlar seçeneğine giriniz.

Adım 2: Ayarlara girdikten sonra genel seçeneğine basınız.

Adım 3: Genel sayfasının içerisinde bulunan klavye bölümüne giriniz.

Adım 4: Klavyeler sayfasının en altında çıkan ‘’dikteyi etkinleştir’’ özelliğinin yanındaki düğmeyi açık vaziyete getirmeniz yeterli olacaktır. İsterseniz bu seçeneğin yanında yer alan ‘’dikte ve gizlilik’’ bölümünden uygulama hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dikte özelliğini açık konuma getirdikten sonra, sanal klavyenizi kullanabileceğiniz herhangi bir uygulama açınız. Sanal klavyenizde ki boşluk bırakma tuşunun yanında, bir adet ”mikrofon” çıktığını göreceksiniz. Dikteyi kullanmak için bu mikrofona basılı tutmanız yeterli olacaktır. Bu özellikten sonra mesaj yazmak sizin için çok daha keyifli olacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap