İphone veya İpad kullanıcısı iseniz ve Jailbreak yapan bir kullanıcısıysanız İOS 9’u yüklemenizi önermeyiz. Apple İOS 9 ile artık jailbreak’ın yapılmaması için uzun çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki ay düzenlenece WWDC 2015 etkinliği ile Apple, MacBook Pro ve İOS 9 üzerinde tanıtımlar yapacak. Fakat jailbreak yapan kullanıcılar ise bu lansmandan sonra üzülecek gibi duruyor. İşletim sistemi olan İOS, kapalı bir işletim sistemi olduğundan kullanıcıları yorma ihtimali oluyor. Apple Bluetooth ile başka bir cihaza dosya gönderme işlemi olmadığından Android kullanıcıları, İOS‘a geçiş yaptıklarında bu sorun ile karşılaşıyorlar.

Diğer yandan İOS’un özelleştirmelere kapalı olması ve duvar kağıdının değiştirilememesi kullanıcıların canını bir hayli sıkıyor. Bu gibi engellere erişebilmek için kullanıcılar Jailbreak yapıyor. Peki Jailbreak nedir ? Jailbreak, yazılım bilgisi olanlar tarafından geliştirilen bir sistem, ve bu işlem ile cihazınız root edilmiş oluyor. Apple sistem üzerinde izin vermediği noktaları Jailbreak ile tüm sistem dosyalarına erişim sağlanabiliyor.
Cydia, AppStore tarzında, bir market ve Jailbreak sonrası markette izin verilmeyen programlar bu sayede yüklenebiliyor.

Apple Jailbreak işleminin İOS 9 ile gelmeyeceği ve Jailbreak‘ın tarih oluyor diyebiliriz. Apple Jailbreak’ın olduğu cihazları garanti dışında bıraktığını hatırlatalım. Çekirdek içindeki açıkların kullanılması son olarak 2013’te evasiOn7 ile oldu. iOS 9’un WWDC‘de tanıtıldıktan sonra açık beta olarak kullanıcılara sunulması bekleniyor. Belki beta sürümünde jailbreak geliştiricileri bazı denemeler yapabilir, şu zamana kadar bu yöntem izlendi. Neler olacağını en erken iOS 9 betası yayınlandığında öğrenebiliriz.

Yorum Yap