İOS 7 ve 8 güncellemelerinde sonra telefonlarımızda gereksiz olarak pil kullanan uygulamalar çıktı. Bu uygulamalarla birlikte pil ömrümüz git gide kısalmakta. Bu yazıda sizlere pil ömrünüzü uzatmanız yapacağınız basit ipuçları göstereceğiz.

Uygulamalar

Fazla işlemci tüketen uygulamalar haliyle daha fazla pil harcayacaktır. Bu nedenle “Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı” bölümüne girerek fazla pil tüketen uygulamaları tespit edip, telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Güncellemeler

Uygulama güncellemeleri siz telefonu kullanırken arka planda güncellemeye yüklüyor olabilir. Bu da pil tüketiminizi doğal olarak arttıracak. Bu konuda yapmanız gereken “Ayarlar > iTunes & AppStore > Otomatik İndirme > Güncellemeler” bölümüne girerek, arka planda yapılan güncellemeleri kapatmak olacaktır.

Konum

Aynı güncellemelerde olduğu gibi konum servisi de arka planda çalışarak pilinizi kullanabilir. Konum servislerinin pil ömrünüzden çalmasını istemiyorsanız “Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri” ne girerek bu özelliği kapatabilirsiniz.

Wifi

Arka planda çalışarak pil ömrünüzü kısaltan uygulamaların başında wifi geliyor. Bu uygulamayı kullanmadığınız zaman kapatmanız şarjınızı daha akıllıca kullanmanızı sağlayacaktır. “Ayarlar > Wifi > Ağlara bağlanmadan sor” seçeneğini kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap