Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

En çok kullanılan tarayıcılardan olan Google chrome bildiğiniz üzere RAM tüketip bitiriyor diyebiliriz. Görev yöneticisinden kontrol ederseniz yediği RAM miktarını göreceksiniz. Sizlere Google Chrome‘ın neden bu kadar RAM yediği hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Webde gezinirken yaptığınız işlemleri sekme olarak açtığınızda bir kadar karmaşık görünsede RAM’ide bir o kadar tükettiğini belirtelim. Video izlemeden web uygulamalarını kullanmaya, bugün bilgisayar kullanırken yaptığımız işlerin çoğu, web tarayıcısı içerisinde gerçekleşiyor.

Google Chrome, her sekmeyi faklı bir işlem olarak algıladığından bir sekmenizde çökme sağlanırsa diğerleride otomatik olarak çöküyor. Bu işlemler her sekme için geçerli olunca RAM kullanım miktarlarıda bir anda yükselişe geçiyor. Eğer Google Chrome tarayıcınızda fazla eklenti ve kullanım sırasında çok sekme kullanırsanız, RAM miktarını arttırıyor. Chrome’un bolca RAM kullandığı doğru, ancak bunu bizim rahatımız için yapıyor. Bu, Chrome’un RAM konusunda optimizasyonlar yapamayacağı anlamına gelmiyor ancak yakın gelecekte muhtemelen büyük bir değişiklik görmeyeceğiz. Yani tarayıcıya gelecek güncellemeler ile optimizasyon yapılabilecek ve Chrome rahatlatılacak diye düşünülüyor.

Ram kullanımını azaltma yöntemlerinden biri ise One Tab ile sekmelerinizi bir araya toplayarak tarayıcınızın RAM kullanımınıyarısından azına düşürmeniz mümkün olabilir. Eklenti, grupladığınız sekmeleri açık tutmayarak RAM’den tasarruf ediyor ve aslında çok da büyük bir iş yapmıyor. Ancak sekme gruplarınıza kolayca erişebilmeniz, onları kolayca yönetebilmeniz size avantaj sağlıyor.

Yorum Yap