Günlük hayatımızda sıkça USB bellek kullanmaktayız. Bu bellekler gerek boyutları gerekse de hafızaları açısından çok yeterliler. Bu kadar çok kullandığımız belleklere, bazen virüs girebiliyor. Bu virüslerin can sıkıcı tarafı ise gözükmeyen virüsler olmalarıdır. USB belleğimizin kullanımı engelleyen bu virüsler hem kendi bilgisayarımıza hem de başka bilgisayarlara virüs bulaştırabilir.

Taşınabilir belleklerimizi sürekli farklı bilgisayarlarda kullandığımız için virüs girme ihtimali daha yüksektir. Bu virüslerden bir tanesi de dosyalarınızın arasına gizlenen virüslerdir. Tam bir baş belası olan bu virüsler .exe uzantısı olarak gözüken ve tıkladığınız zaman harekete geçen virüslerdir. Bu virüslerden kurtulmanın yollarını sizler için anlattık.

Öncelikle görünmeyen dosyaları görünür hale getirerek işleminizi rahatlatıyorsunuz. Daha sonra belleği bilgisayarın hangi sürücüsüne taktığınızı bir kenara not alın. Çünkü komutları ona göre yazacağız.

Çalıştır konsolunu açıyoruz. (Windows tuşu + R)

Daha sonra buraya cmd yazıp enter’a basıyoruz.   

Açılan pencereye USB belleğinizin harfini yazıp enter’a basıyoruz.

Bu komutu yazdıktan sonra belleğinizin içine girerek sizin için önemli olan dosyaları yedekleyiniz. Dosyalarınızı yedeklediğinize emin olduktan sonra USB belleğinizi biçimledirebilirsiniz. Bu biçimlendirme işlemi sonrası tüm bilgisayara virüs koruma programı ile tarama yapmanız iyi olacaktır. Bu sayede bu virüslerin bilgisayarınıza bulaşma ihtimalini de ortadan kaldırmış olacaksınız. Her gün kullandığımız USB belleklerde virüs temizlemeyi anlattık, umarım işinize yarar.

İlgili Yazılar

Yorum Yap