Telefonların pahalılaşması ve insanların dikkatsizliği ile cep telefonlarınız çalınabiliyor veya kaybolabiliyor. BTK, cep telefonları çalınan veya kaybolan kişiler için yeni yönergelerini açıkladı. Cep telefonunu kaybedenler bu haberi mutlaka okumalı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca yapılan açıklama ile telefonlarınızın çalınması veya kaybolması durumunda ilk olarak yapmanız gereken, BTK tarafından kurulan ve tam zamanlı hizmet veren İhbar Merkezi’ni aramanız olacak.

Çalınan ve kaybolan telefonun hat sahibi Bilgi ve İhbar Merkezine ait olan 0(312) 294 94 94 numaralı telefonu arayarak durumu bildirmeniz gerekmektedir. Sizden telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarası, kimlik bilgileriniz ve en son kullandığınız yeri söylemenizi isteyecekler. Bunları bildirdikten sonra telefonunuz iletişime kapanacaktır.

Kurtarma SMS’i gönderiliyor

Telefonunuza BTK tarafından bir sms gönderiliyor. Bu sms yasal bir uyarı niteliği taşımaktadır. Telefonunuz iletişime kapalı olacağı için IMEI numarası burada büyük önem taşımalıdır. Başınıza böyle bir durum gelmeden önce telefonunuzun IMEI numarasını bir yere kaydetmenizde fayda var. Telefonunuz çalındığında yada kaybolduğunda ilk olarak en yakın Emniyet Müdürlüğüne başvurmayı unutmayınız.

İlgili Yazılar

Yorum Yap