Bilgisayarınızda birkaç tane tarayıcı olabilir. Bu tarayıcılardan istediğinizi, dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak bunlardan birini varsayılan tarayıcı seçmeniz o tarayıcıyı bütün internet işlemlerinizde ilk sıraya koyar. Örneğin rastgele bir internet sayfası linkine tıkladığınız zaman bu link her zaman varsayılan tarayıcınızla açılır.

Bu yazıda sizlere varsayılan tarayıcı ayarları nasıl yapılır anlattık. Sizler için en popüler 3 tarayıcıyı ayrı ayrı anlattık

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox uzun yıllar tarayıcılar arasında en popülerleri arasında olmuştur. Bu tarayıcıyı varsayılan tarayıcı yapmak çok kolay. Haydi başlayalım. Öncelikle Mozilla Firefox tarayıcısını açıyoruz. Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan butona basıyoruz. Buradan seçenekler bölümüne giriyoruz. Buradan genel sekmesinin en üstünde bulunan ‘’varsayılan taracıyı yap’’ butonuna tıklamanız yeterli.

Google Chrome

Google’ın geliştirdiği tarayıcı son zamanların en popüleri diyebiliriz. Bu kadar popüler bir tarayıcı kullanıcı dostu olarak geliştirilerek, kullanım kolaylığı sağlanmıştır. En hızlı tarayıcılar arasında olan Chrome’u varsayıla tarayıcınız yapmanız bir o kadar hızlı. Haydi başlayalım. Bir önceki tarayıcıda olduğu gibi önce tarayıcımızı açıyoruz. Daha sonra tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan 3 tane yatay çizgiye basıyoruz. Buradan ayarlar bölümüne giriyoruz. Varsayılan tarayıcı bölümündeki butona basmanız yeterli olacaktır.

İnternet Explorer

Bu tarayıcıda ilk yapmanız gereken internet seçenekleri bölümünü açmak olacaktır. Buradan üst tarafta yer alan programlar sekmesine geçiş yapıyoruz. İnternet Explorer’ı açma bölümünde yer alan varsayılan tarayıcı yap olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap