Apple’ın tıbbi araştırmalara verdiği önem herkes tarafından biliyor. Tıbbi alanda sayısız çalışma yapan şirket, bu seferde DNA testi yapabilecek yeni bir uygulama yaratma peşinde. Yapılması söz konusu olan bu uygulama akademisyenlerin işini kolaylaştıracak gibi duruyor. Tıp alanına destek olmak amacıyla ResearchKit adını verdiği platformu kuran şirket bu platformun kapasitesini arttırmak ve korumak için çalışmalarını devam ettireceğe benziyor.

ResearchKit platformu kullanıcılarının DNA örneklerini akademisyenlere ileterek analiz işlemini kolaylaştırmak bu programın temel amaçları arasında. Apple, kullanıcılara yaşanan sağlık sorunlarının genetik sebepleri olup olmadığı konusunda da bilgiler vermeyi hedefliyor.

Apple şirketinden bu konuda hiçbir açıklama gelmemesine rağmen DNA uygulamalarının iphonelara tahmin edilenden daha erken geleceği hakkında söylentiler mevcut. Apple’ın New York’taki Mount Sinai Hastanesi ve UC San Francisco gibi çok özel sağlık kurumlarıyla beraber geliştirdiği bu uygulamanın, gelecek ay düzenlenecek olan WWDC 2015’te tanıtması öngörülüyor. Şirketin sağlık alanına yaptığı bu yatırımlar, gelecek yaşantılarımızda hayatımızı çok daha fazla kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Yorum Yap