Bilgisayar güvenliği, internetin yaygınlaşması ve hızlanması sebebiyle, çok önemli bir konu haline geldi. Bu geniş internet ağı, kolay erişim sebebiyle art niyetli geliştiricilerin oyunlarını oynadıkları parka döndü. Takdir edersiniz ki insanlar buradan gelecek zararlara karşı çeşitli önlemler almak istiyorlar ve bunu sağlamak için çeşitli güvenlik yazılımlarına baş vuruyorlar. Peki bu yazılımlar ne kadar gerekli? Eğer gerekliyse hangisi işini daha iyi yapıyor? Bu zararlılar bizlere nasıl zarar veriyor? Genel olarak bu soruları cevaplayarak konuyu işleyeceğiz. Bu yazıda inceleme değilde daha çok karşılaştırma yapacağız. Öncelikle zararlı türlerine göz atmakta fayda var. Kısaca anlatmaya çalışayım.

Herkesin bildiği Virüsler: Virüslerin amacı sistem dosyalarına zarar verip bilgisayarı bozmak, hatta maddi zarar vermektir. Bu türden yıllarca çekmemize karşın, günümüzde çok rastlamadığımız türde bir zararlıdır.

Faydalı görünen Torojanlar: Faydalı olan bir programmış gibi gözükür ama arkadan kişisel bilgilerinizi çalar, keylog tutar. Genelde oyun ve program cracklarında, keygenlerinde bolca bulunurlar. Tespitinin çok kolay olmasına karşın, çabuk yayılması sebebiyle temizliği genelde imkansızdır. Çare format.

Reklam kokan Malwareler: Genelde yeni bir şey yüklerken, yanında gelir. Hızlı hızlı yükleme adımlarını geçerken gözden kaçabilir. Yada güvenilmez kaynaklardan indirilen programların yanına entegre gelebilirler. Özellikle puan biriktirip çeşitli hediyeler veren sitelerde bolca bulunurlar. Arama motorlarını ve ana sayfanızı kilitlerler. Ekrana zırt bırt reklam çıkarabilirler. Temizliği mümkün, ancak sancılıdır.

(Testler Av-Test tarafından yapılmıştır. Detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz. İçerik ingilizcedir.)

Virüs ve Torojan’dan Korunma Yazılımları

Bu ikisini ayrı olarak düşünmek oldukça gereksizdir. Azalan virüsler ve artan torojanlar sebebiyle antivirüs firmaları trojan avına katılmayı uygun görmüşlerdir. Tahmin edeceğiniz gibi her yazılıma değil, sadece kayda değer olanlara değineceğim. Burada gördükleriniz dışında bir güvenlik yazılımınız varsa, silmenizi tavsiye ederim. Peki hangisi işini daha iyi yapıyor? Bu soruyu cevaplamada rehber edineceğimiz bir kaç başlık var:

 • Sağladığı koruma
 • Harcadığı sistem kaynağı
 • Kullanışlılık oranı

Sağladığı korumaya göre en iyi güvenlik yazılımları

Ücretsiz Antivirüs Yazılımları

 1. Avast Free Antivirusimg_150613
  Ücretsizler arasında en popüler olanlardan birisi. Gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz 208 örnek karşısında %97’lik bir başarı sergilemiş. Özel olarak uygulanan ve 12.207 zararlı ile yapılan testte ise %99 oranında başarıya sahip. Bu değerler ücretsiz bir yazılım için gayet yüksek. Kullanışlılık olarak baktığımızda, hemen her ayarın kullanıcı denetimine bırakıldığını görüyoruz. Koruma kalkanlarının tek tek açılıp kapatılabilmesi, hassaslığının ayarlanabilmesi mümkün. Bu sayede tarama sisteminin gücünü elle ayarlayabilirsiniz. Çok yükseğe ayarlamanız nadirende olsa gerekli programların zararlı olarak algılanmasına sebep olabilir. Dikkatli kullanın. Yazılımın kusur olarak değinilebilecek tek noktası, sistemi biraz fazla kullanıyor olması. Giriş seviyesi yada eski bir bilgisayarınız varsa kesinlikle kullanmamalısınız. Varsa bile hemen kaldırın, yoksa aşırı kaynak tüketimi bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Puanları ise şu şekilde:
  Koruma: 6/6
  Performans: 4/6
  Kullanışlılık: 5.5/6
 2. Panda Security Free Antivirusimg_150625
  Bir diğer Popüler ücretsiz antivirüs ise Panda Free antivirus. En büyük eksiği, yeni sürümlerinde Türkçe dil desteğinin olmaması. Ücretsiz sürümlerin karşılaştırılması durumunda Avast ile aralarında neredeyse hiç fark bulunmuyor. Hatta öyle ki bu yazılımda aynı şekilde sistem kaynaklarını sömürmeyi seviyor. Birtek kullanışlılık yönünde Avast bir adım önde. Panda Antivirus kullanılan 500 bin faydalı örneğin 7 tanesini yanlışlıkla zararlı olarak işaretlerken, Avast’da bu rakam 4. 500 bin üzerinden 4. Aradaki tek, mini minnacık fark bundan ibaret. Güvenlik bakımından başka hiçbir fark yok. Bu noktada firmaların birbirleri ile anlaşmış olduğunu düşünüyorum. Zira ücretsiz yazılımların hepsi aynı temel işlevleri sağlıyorlar. Lafı çok uzatmadan puanlamaya geçelim:
  Koruma: 6/6
  Performans: 4/6
  Kullanışlılık:5/6
 3. AVG Antivirus Free Editonimg_150670
  Diğer iki alternatifle karşılaştırıldığında biraz daha az sistem düşmanı. Ancak bunun getirisi olduğu gibi götürüsü de var. Diğer iki antivirus geçtiğimiz 2 ayın ortalaması olarak %98 zararlı engelleme oranına sahipken, AVG %97 ile sınıfta kalıyor. Aradaki %1 azmış gibi görünebilir ancak o aralığa 10’larca zararlı sığıyor. Tahminimce, bu farkın oluşmasının sebebi, AVG’nin veri tabanını geç güncelliyor olması. Başka türlü bu farkın oluşması zor. Bu geç güncelleme dolayısıyla, yeni çıkan ve çabuk yayılan zararlılar için çok güzel bir ziyafete dönüşüyorsunuz.Diğerlerine üstün gelen hiç mi özel bir yanı yok? Var, denenen 500 bin nesneden sadece 2 tanesini zararlı olarak algılaması. Bu önemli bir detay. Puanlara gelirsek:
  Koruma: 4/6
  Performans: 6/6
  Kullanışlılık:6/6

En İyi Ücretli Antivürüs Yazılımları

 1. BitDefender Internet Securityimg_150687
  Koruma olarak ücretsiz yazılımlar, ücretli alternatiflerinden geri kalmıyorlar. Ancak iş ekstra araçlar ve sistem kullanım oranına gelince, su koyuveriyorlar. Şu anda gördüğünüz beyler bayanlar, antivirus aleminin kralı olarak biliniyor. Yapılan testlere göre neredeyse hiçbir performans kaybı yaşatmıyor. Ve bu ayki teste göre hiçbir yanlış tespiti bulunmuyor. Bu kısımda yazılımı değil fiyatını konuşacağız. Çünkü alıp alabileceğiniz en iyi güvenlik yazılımından bahsediyoruz. Daha üstü yok bunun. Fiyatı, indirimle beraber 60$. TL’ye vurduğumuzda ortaya korkunç bir tablo çıkıyor: Şu anki kur ile 162 lira 10 kuruş! Fiyatı kelimenin tam anlamıyla cep yakıyor. Puanlar komple 6/6.
 2. Kaspersky Lab Internet Securityimg_150664
  Bir diğer baba yazılım Kaspersky İnternet Security. Test sonuçlarına göre her kulvarda BitDefender ile yarışıyor. Ama kendisinin kötü bir ünü var. Eski versiyonlarında tam bir sistem canavarıydı. Yeni versiyonlarında her ne kadar bunu çözmüş olsa da, eskiden küstürdükleri hala kendisine cephe almış durumda.

Malware’den Korunma Yazılımları

Bu konuda alternatif yok. Temizlik için kullanılacak çok araç var ancak söz konusu korumak olduğunda tahtta Malwarebytes Anti Malware oturuyor. Antivirus yazılımları da kendi içlerinde anti malware korumasına sahipler ancak, onlar önce kendi işlerini halletmeliler.

anti-malware
Kendisi aynı zamanda bir güvenlik duvarı olarak çalışıyor. Her girdiğiniz yere sizinle geliyor. Bu program eğer bir yazılıma zararlı diyorsa, %99 zararlıdır. Geçenlerde uTorrent programına zararlı demesi ve kullanmamı engellemesi sebebiyle sistemden kaldırmıştım. Sonradan öğrendim ki uTorrent bilgisayarınızın gücünü sömürerek bitcoin madenciliği yapmada kullanıyormuş. Sonra hemen geri yüklemiştim.

Sonuç olarak; ben bu yazılımların hiçbirini artık kullanmıyorum ve ne bir virüsle ne de malware ile bir derdim oluyor. Bahsi geçen zararlıların hemen hemen hepsi, internetteki korsan içerikler sayesinde bilgisayarlarımıza bulaşıyorlar. Eğer imkanınız varsa korsan yazılım kullanmayı bırakın. Ücretsiz alternatifler arayın. Güvenmediğiniz yada yabancı kaynaklardan indirdiğiniz exe dosyalarını hiçbir şekilde açmayın. Bunlara dikkat ederseniz tertemiz bir bilgisayarınız olur. Özgür olursunuz, ipler elinizde olur. Kendi adıma konuşayım, bu güvenlik işini otomatiğe bırakmak hiç içime sinmiyor. Ne açtığımı ben zaten biliyorum. Niye sistemi boşuna yorup anlık tarama yaptırayım ki? He, ne var? Bu seviyeye gelene kadar onlarca kez virüsler yüzünden format attım, türlü işkenceler yaşadım. Ancak geldiğim nokta da buna kesinlikle değdi. Size tavsiyem, riske girin. Dosyalarınızı yedekledikten sonra güvenlik yazılımlarını kaldırın. Bilgisayarınız rahatlasın. Siz gerilin. Zamanla sizde rahatlayacaksınız. Gerçekten bilgisayar kullandığınızı hissetmeye başlayacaksınız…

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap