Yazılım konusunda uzman bir ekip yaptığı araştırmalar sonucunda, Android işletim sistemine sahip cihazlarda fabrika ayarlarına dönüş yapıldığında, cihazdaki veriler tam bir şekilde silinmediği tespit ettiler. Yapılan araştırmada Android işletim sistemli cihazları fabrika ayarlarına çevirince tam anlamıyla dönmüş sayılmıyor. Cambridge Üniversitesi ekibi tarafından yapılan araştırma ile 500 ile 650 milyon Android cihaz bu konudan etkilendiği belirlenmiş.

Android’in bu önemli açığı, dahili depolama alanı, yer alan veriler fabrika ayarlarına dönülse bile tüm içerikler silinmiyor. Tüm içeriğin silindiği hakkında uyarı verse bile silinmiş sayılmıyor. Android 2.3 ve 4.3 sürüm aralarındaki tüm versiyonlarda 21 cihazda denenmiş ve hepsinde aynı sorun ile karşılaşılmış. Fabrika ayarlarına dönüş sonrası şifrelenmiş dahili depolama kısımları bile, yani verilerin çoğunluğu geri getirilebiliyor.

Android, fabrika ayarları sonrası geriye getirilebilen veriler ise şu şekilde, videolar, epostalar, SMS, iletişim listeleri, görseller, facebook veya whatsapp gibi uygulamarın içerikleri getirilebiliyor. Android cihazlarda gözüken bu sorunun nedeni ise bazı görüşlere göre, üreticilerin disklerini tamamını silebilmek için gerekli yazılım ile cihazları piyasaya sürmeleri neden gösterilmiş durumda. Google‘ın bu sorun üzerine bazı çalışmalar yapıp sorunu ortadan kaldırmaya çalışağı bekleniyor.

Android 4.0 sürüm ve öncesi için fabrika ayarlarına dönmek için ise;

Fabrika ayarlarına dönme
Cihazınızı sıfırlamadan önce tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Standart olmayan ROM‘larda fabrika ayarlarına dönmenin, bazı sorunlar meydana getirebileceğini aklınızda bulundurun.
Her şeye rağmen cihazınızı çalışır bir hale getiremediyseniz, son bir seçenek olarak onu sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Telefonunuz düzgün bir biçimde açılmıyorsa dahi onu sıfırlayabilirsiniz.
  • Telefonunuz açılıyorsa, onu işletim sistemi içerisinden sıfırlayabilirsiniz:
  • – Android ayarlarına gidin.
  • – Yedekleme ve Geri yükleme sayfasını açın (Android 2.3 ve daha eskisinde Gizlilik’e dokunun).
  • – Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine dokunun.

İlgili Yazılar

Yorum Yap