Android telefonunuzda RAM sıkıntısı mı yaşıyorsunuz? RAM’iniz sizin için yetmiyormu? O zaman bu yazımız tam size göre!

Android cihazlar artık öyle bir gelişti ki neredeyse bilgisayarımızın yerini almayı başardı. Böyle bir gelişim sürecide elbette Android cihazların donanımlarının çok üst seviyyeye çıkmasını sağladı ve gün geçtikçe ise eski cihazlarımızın kasmasına sebep oldu.Peki cihazımızın RAM konusunda sıkıntısı varsa ne yapa biliriz?Android işletim sistemi bu konuda bize bir hayli avantaj sağlıyor. Özellikle bir Root’lu Andorid kullanıcısısınıza telefonunuza tam hakimsiniz demekdir. RAM’inizi artırmak içinde size Root gerekicek. Eğer hala cihazınızı Root yapmadıysanız bu makalemizi inceleye bilirsiniz.

Şimdi gelelim RAM artırma işlemine. cihazımızın RAM’ini artırmak için öncelikle iyi bir SD karta ihtiyacımız var (Class 10 olursa daha iyi olur). Bizim yapacağımız işlem ise böyle olucak: SD kartımızın içinde bir Swap(takas) dosyası oluşturacağız. Böylelikle RAM’imiz dolduğu zaman cihaz bu takas dosyasını RAM gibi kullanmaya başlıyıcak. Bu işlemi yapmak için en iyi uygulamalar listesi ise şöyle:

 1. RAM Manager Free
  RAM Manager Free uygulaması toplu bir RAM yönetme uygulaması. Bu uygulama ile takas alanı oluşturmak,bellek temizliği ve diğer birçok işlevi yapa biliriz.
 2. AMemoryBoost
  Arka planda bellek temizleme ve takas alanı oluşturma uygulamanın ana özellikleri sırasında.
 3. Swapper for Root
  Swapper for Root uygulaması bu 3 uygulama arasında boyutuna göre en küçük en basit olanıdır.Fakat takas alanı oluşturmak için gerekli tüm özellikleri mevcut.
  NOT: Tüm uygulamalar Root erişimi gerektirir!

İlgili Yazılar

Yorum Yap