Özel bir teknoloji şirketinin yaptığı araştırmaya göre Android işletim sisteminde, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek istediğiniz zaman ürünlerdeki verileri tam anlamıyla silemediğinizi buldu. Kullanımınıza zarar verebilecek olan bu açığın yeni sürümlerde güncellenmesi gerekecek.

Fabrika ayarlarına geri dönüş işlemi tam anlamıyla çalışmadığı için telefonunuzu virüslerden temizlemek istediğiniz zaman, bu işlemi tam anlamıyla yapamayacağınızı görüyoruz. Cambridge Üniversitesi’nde yer alan bir ekibin yaptığı araştırmaya göre bu durumdan 500 – 630 milyon adet Android telefonun etkilendiği bildirildi. Araştırma sonucu ortaya çıkarılan bu açığın ciddi rakamları etkilediğini görüyoruz. Android işletim sisteminde fabrika ayarlarına dönüş işlemini kullandığınız zaman sistem size tam olarak silindi gibi bir mesaj gönderse dahi bu işlemde eksiklikler mevcut.

Araştırma 21 ayrı telefonda aynı sonuç görülmüş. Telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra birçok verinin geri kurtarılabileceği saptanmış. En ünlü işletim sistemlerinden olan Anroid böyle bir problemi nasıl gözden kaçırır gerçekten merak ediyoruz. Android yetkililerinin bu problemi çözmek için çalışmalara başladığı ise bilinmiyor. En kısa zamanda bu problemin çözülmesini bekliyoruz.

Yorum Yap