Uygun fiyatı ve kaliteli PSU’suyla dikkatleri üzerine çeken, şık ve geniş bir kasa olan Asgard 382’ye yakından bakıyoruz.

Sistem toplarken en önemli parçalar arasında yer almasada, sistemin olmazsa olmazlarındandır. Kullanış amacına geniş yada alabildiğine küçük, bol fanlı yada olabileceği kadar sessiz olan pek çok model mevcut. Biz burada oyunculara daha çok hitap edebilecek, büyük işlemci fanlarının bile kolaylıkla sığabileceği Asgard 382 modelini inceleyeceğiz.

Öncelikle teknik veriler:

Ürün İsmi ASGARD 382 / W (windows side panel)
Ürün Numarası CCC-AD34BT-U01 (Black Mesh)
CCC-AD34BV-U01 (Orange Mesh)
CCC-AD34BU-U01 (White Mesh)
CCC-AD34BT-U02 (Window Black Mesh)
CCC-AD34BV-U02 (Window Orange Mesh)
CCC-AD34BU-U02 (Window White Mesh)
Ölçüler (L) 505 x (H) 445 x (W) 195 mm (19.88*17.52*7.68 inches)
Disk Yuvaları 5.25″ External x 3 (tornavidasız yerleştirme)
3.5″ Internal x 4 (tornavidasız yerleştirme)
2.5″ Internal x 4 (3 tornavidasız yerleştirme, 1 adet vidalı yerleştirme)
Genişletme Slotları 7 slots, tornavidasız yerleştirmeli PCI (320mm kart uzunluk desteği)
Anakart Desteği ATX, MicroATX, Mini-ITX
Güç Kaynağı Standard P/S2 ATX yada EPS
Soğutma sistemi Ön fanlar: 2 adet 120mm fan
Arka fanlar: 1 adet 80/120mm fan
Yan fanlar: 2 adet 120/140mm fan
Üst Fanlar: 2 adet 120/140mm fan
Ön panel USB 3.0HD Ses Giriş-çıkışları, güç düğmesi
CPU Fanı 160mm yükseklik desteği

Xigmatek Asgard 382’nin Tasarımı

kasa-2

İncelemeye kasanın tasarımından başlamak istiyorum. Siyah renkli, abartısız ama gösterişli bir yapısı var. üstte 2 adet, altta 2 adet, ön kapağın altında 2 adet, arkada 1 adet ve yan yüzde 2 tane olacak şekilde toplam 9 adet fan takma yerine sahip . Üstteki ve yandaki yuvalar 14cm fanlar için ayrılmış.  Alttaki fanların biri 12, diğeriyse 14cmlik fanlara uyumlu. Nedense teknik verilerde alttaki fan yuvalarından bahsedilmemiş. Garibime gitti doğrusu. Birde keşke üst fanlar için toz filtresi olsaydı. Gördüğüm kadaryıla sadece ön egzos fanı için toz filtresine yer verilmiş.

kasa-3

Arkadaki 12cm’lik tek yuva yanında fanıyla birlikte geliyor. Ön taraftaki kapağın altıındaki fan yuvası da fanı takılı halde geliyor. Bu 2 yuva haricindeki diğer bütün yuvalar için fanları kendiniz almanız gerekiyor. Tahminimce fiyatı ucuz tutabilmek için böyle bir yol izlediler. Yana doğru genişliği 19.5cm ve 16cm ye kadar işlemci fanı desteği bulunuyor. Boyu 44.5cm ve arkaya doğru genişliği ise 50.5cm. Boyut anlamında, sınıfı içindeki en büyük model.

kasa-1

Ön-üst kısımda bildirim ışıkları(mavi güç lambası,kırmızımsı harddisk kullanım lambası), güç düğmesi, reset düğmesi, kulaklık-mikrofon girişleri ve 2 adet USB3.0 girişi bulunuyor.

ATX, MicroATX, Mini-ITX anakartları destekliyor. Desteklediği PSU tipleri ise P/S2 ATX ya da EPS .

İç Tasarım

İç tasarımın kendi fiyat aralığı içerisinde harika olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 7 adet tool-free yani tornavida kullanmadan harddisk, DVD okuyucu, SSD takabileceğiniz slot mevcut. Bir tanesi ise tornavida ile yerleştirilebilir şekilde yapılmış. Bu slotların boyutları:

3 tane 5,25″
4 tane 3,50″
1 tanesi vidalı olmak üzere 4 tane 2,50″

olmak üzere toplam 8 adet disk yerleştirme desteği sunuyor. Diskler kasayla birlikte verilen özel parçalara oturtulup, kasaya kızak mantığıyla yerleştiriliyor. Takmasıda çıkarmasıda çok kolay ve zahmetsiz.

kasa-4

kasa-5

Kablo karışıklığını azaltmak amacıyla nakartı üzerine oturtuğumuz metal ile kapak arasında hatrı sayılır bir aralık bırakılmış. Bu aralıktan disk kablolarınızı geçirip disklerinize bağlıyorsunuz. Bu bir seçenek değil. Bu şekilde takmak zorundasınız. He unutmadan, karışıklık demişken, yanında 2 tane kablo karmaşasını engellemede yardımcı olacak, şu küçük sıkıştırmalı pilastiklerden geliyor. Küçük ama hoş bir detay olmuş.

Anakartın  yerleştirileceği yerin vidaları ayrı olarak geliyor. anakartınızın türüne göre kendiniz istediğinizi takıyorsunuz. Biraz uğraştırıyor desek yalan olmaz.

PCI slotlarıda vidalama opsiyonuyla gelsede dilerseniz kenarında bulunan kısgaç ile vidalamaya gerek durmadan taktığınız kartları sıkıştırabiliyorsunuz. Desteklediği kart uzunluğuysa 32cm.

PSU

kasa-6

PSU yer olarak kasanın altına konumlandırılmış. Şahsen yukarıda olmasını tercih ederdim çünkü bu şekilde tozdan daha çabuk etkilenecek gibi duruyor. X-calibre 600w adlı psu “iyi psu” anlamına gelen 80+ damgasına sahip. Yani sağlam bir psu. Ekstra güç isteyen ekran kartları için bir 2 adet 6+2 pinli güç kabloları mevcut. +2 den kasıt, normalde 6pin olan kablonun 2 tane daha eklenerek 8 yapılmasıdır. Kendine özel öyle çokta birşeyi yok. Bildiğin PSU işte. Kesinlikle kalitesiz değil ama. Yanlış anlaşılmasın.

Özetle, 300₺ civarında gezen fiyatıyla, dar bütçeli oyuncular için tam bir biçilmiş kaftan. Ben kendim amd fx 8320 ve hyper evo 212 fan ile kullanıyorum. 3bin liraya aldığım sistem için gayet iyi bir ürün.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap