Türkiye kendi uzay aracını üretiyor. Bu proje kapsamında işe koyulan TÜBİTAK Türk uzay bilimi açısından önemli bir işe imza atmaya hazırlanıyor. THOR adını verdikleri uzay aracı hipersonik bir uzay taşıma aracı olacaktır. Uzay bilimleri araştırmaları konusundan bir hayli gerilerde kalan Türkiye’nin bu proje kapsamında sağlam bir atması bekleniyor.

THOR uzay aracı projesi ile gelecekteki uzay araçlarının ve hipersonik uzay taşıma araçlarının atmosferik girişleri için gerekli olan ısıl teknolojisi için tasarlacak ve geliştirilmeye devam edecektir.

THOR’la ilgili tüm faaliyetlerin başladığını belirten TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bir mekik olarak tasarlanan THOR’un yüksek ısıdaki atmosfer geçişlerindeki uzay araçlarında sürtünmeden oluşan ısınmaların en az seviyeye indirilmesi için bütün çalışmaların yapıldığını belirtti.

Adını mitolojisinin en büyük tanrısı olarak bilinen ve bu konu üzerinden film serisi oluşturan güçlü savaşçıdan alan THOR uzay aracı üretimi esnasında “ısıl koruma tekniği” dikkate alınarak yapılacaktır. Özellikle yüksek ısıdan etkilenen burun ve kanatlar kısımlarının yuvarlak hatlar ile yeniden değerlendirilmeye alınacak.

İlgili Yazılar

Yorum Yap