Gün ortasında birden bire uygulanmaya başlanılan yasak, sosyal medya kullanıcılarını şaşırttı.

Bugün öğlen saatlerine doğru sosyal medya hesaplarına erişmek isteyen kullanıcılar bağlantı hatalarıyla karşılaştılar. Daha sonra sorunun kendilerinden kaynaklanıp, kaynaklanmadığını test eden kullanıcılar sorunun ülkede geçerli olduğunu anladılar. Bunun üzerine internettte biraz dolaşınca Youtube, Facebook ve Twitter’ın yasaklandığını gördüler.

Şuan ki duruma göre bu sefer ki Sosyal Medya sansürünün sebebi, kısa süre önce yapılan ve bir savcımızın şehit olmasıyla sonuçlanan olaya ait içeriklerin kullanıcılar tarafından paylaşılması. Durum böyle olunca Facebook, kaldırılması belirtilen içerikleri kaldırırak, bu yasaklanmanın dışında kaldı. Youtube ve Twitter’a erişmekte sorun yaşayan kullanıcılar da, Vpn programları ve dns adresleri vasıtasıyla sorunu çözdüler. Twitter yetkililerinin kısa süre önce yaptığı açıklamaya göre de, ülkemizde yaşanan erişim problemi kısa süre içerisinde giderilecek.

Bu durum devam ederse yada böyle bir durumda güçlü bir erişim engeli yaşandığında, güncel vpn uygulamaları ve dns adresleri rehberleri paylaşacağımız için bizleri takipte kalın.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap