Bilgisayarlarda, yazılımlarda ve teknoloji ile ilgili olan her alanda kodlamalar kullanılıyor. Kodlamaların gerekliliği ilerleyen teknolojik yaşamda daha da artıyor. Bu artışı fark edenlerden birisi de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık oldu. Bakan Fikri Işık yaptığı açıklamada ilkokullarda Kodlama Dersi olabileceğini belirterek ülkemizin teknolojiye bir adım daha yaklaşacağının yeşil sinyallerini verdi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, basına verdiği açıklamada ilkokula giden öğrencilerin de Kodlama Dersi alması gerektiğini düşünüyorum, teknolojinin bu kadar ilerlemesi ülkemizin de teknolojiyi takip etme zorunluluğunu doğuruyor, dedi. Kodlama Dersi için Milli Eğitim Bakanlığı’na teklifte bulanacaklarını dile getiren Bakan Fikri Işık, ilkokullarda Kodlama Dersi’nin verilmesi büyük ilerleme sağlayacak, dedi.
Teknolojinin önemini bir örnekle açıklayan Bakan Işık; ABD’de 1 çocuk yaptığı kodlama sayesinde günde 1.000 Dolar kazanıyor. Bu miktar hem ülke ekonomisine, hem de kişisel gelire büyük ölçüde olumlu etki sağlıyor. Hal böyle olunca da bizim de bu seviyeye erişmemiz ve bir yerden tutarak teknolojinin gelişimine başlangıç vermemiz gerekiyor, dedi.

Yorum Yap