iPhone uygulamalarında önbellek dosyalarını silmek ve cihazda yer açmak mümkün. Peki bu uygulamayı nasıl yapacaksınız? Size bu yazımızda ayrıntılarıyla bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağız.
iOS kapalı uygulamalardan biri olduğu için sistem dosyalarına kullanıcıların erişilmesini kısıtlıyor. App Store’dan yüklenen uygulamalar iPhone’da kullandıkça önbellek boyutlarını da aşıyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi önbellek dosyaları direkt olarak iPhone üzerinden silemiyorsunuz. Bu durumda da temizleme olanağı olmadığı için bir süre sonra hafıza doluyor. Mesela App Store’den Twitter uygulamasını ilk indirdiğinizde 53 MB’lık bir alan kaplarken, bu uygulamayı kullandıkça kapladığı alan 300-400 MB’a kadar çıkıyor. Biz de size iPhone’dan direkt şekilde silemediğimiz dosyaları bilgisayar üzerinden nasıl sileceksiniz onu anlatacağız.
iPhone önbellek temizlemede izlenecek adımlar:
1- Macgo iPhone Cleaner adlı program ücretsizdir. Bu programı bilgisayarınıza indirerek, kurun.
2- Macgo iPhone Cleaner progamını kurduktan sonra açın ve iphone cihazınızı bilgisayara bağlayın ve Macgo iPhone Cleaner programının iPhone’u görmesi için bekleyin.
3- Macgo iPhone Cleaner programı açıldığında Scan Your iPhone seçeneğini göreceksiniz ve iPhonu bu seçeneği belirleyerek taratın.
4- Tarama tamamlandıktan sonra sol bölümde önbellek dosyalarının kapladığı yer görülecek buradan silmek istediğiniz program ve uygulamaları seçin.
5- Silmek istediğiniz uygulamaların seçilmesinden sonra Clean Your iPhone’u tıklayın. Bunu yapmanız ile birlikte 500 MB ile 1 GB arasında temizlik gerçekleştirilecektir.
6- Bu işlemi tamamladıktan sonra cihazınızı kapatıp, açın.

Yorum Yap

  • semih

    tarama yapıyorum 0 mb diyor fakat whatsap 500 mb görünüyor clash of clans 200 mb neden olabilir

  • Ahmet Enes Sahin

    İOS 9.1 geçtikten sonra program tad vermemeye başladı ve önbellek bulmuyor.

  • durumedya

    bu windows kullananlar için değil sanırım