İnsan beyni, nörologların uzun yıllardır nörologların araştırdığı ve hala araştırmaya devam ettiği ilginç bir organ. Her insanda farklılık gösteren beyin için kesin bilgiler paylaşmak ne yazık ki mümkün değil. Bu nedenle araştırmaların sonuçları çok çeşitli ve elde edilen bilgiler birbirinden farklı olabiliyor. Peki insan beynini bilgisayarlarımızla kıyaslayacak olsaydık sonuç ne olurdu ?

Beynimizin kapasitesini ölçebilseydik kaç gigabayt olurdu?

24 yaşındaki üniversite öğrencisi Çinli Çao Lu, 2005 yılında pi sayısının 67.980 rakamını da ezberleyerek dünya rekoru kırmıştı. Öte yandan biz bazen dün ne yaptığımızı, ne yemek yediğimizi, nerelere gittiğimizi bile unutabiliyoruz. İnsan beyninin gösterdiği bu farklılıklarda onun kapasitesini ölçmemizi imkansız hale getiriyor.

Bazı insanlar isimlerden, tarihlere, en ince detaylı karmaşık görsel bilgilere kadar her şeyi akılda tutabilirken, rakamları önemsemiyor. Amerika’da yaşayan 10 yaşındaki Orlando Serrell isimli bir çocuk, sayısız araba plakası ezberleyebiliyor, ve bu plakaların hangi marka arabalarda olduğunu bile hatırlayabiliyor. Yani hem görsel hem de matematiksel hafızasını olağanüstü bir şekilde birbiriyle eşleştirebiliyor.

İnsan beynindeki bu çeşitlilik olduğu sürece, insan hafızasının gerçek kapasitesine dair bulgular çıkarmak için binlerce denek ve yıllarca çalışma yapmak gerekebilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap