Hızla büyüyen robot teknolojisi, çoğu alanda insanların yerini almaya başladı. Yeni geliştirilen robotlarla insanların üzerindeki yük her geçen gün daha da azalıyor. Sokaklarda gördüğümüz harıl harıl çalışan insanların yerinin robotların alması, insanın gözünü korkutmuyor değil. Bakalım robotlar hangi alanlarda insanlara yardım ediyor.

Temizlik robotları

Temizlik sektörünün büyük bir kısmı günümüzde makineleşmiş durumda. Detaylı temizlik yapabilen robotları elimizde ki akıllı telefonlardan yönetmek bile mümkün.

Öğretmen robotlar

Belirli konularda insanlardan öğrenim görme devri yavaş yavaş kapanıyor. Japonya’da belli seviyedeki öğrencilere hizmet veren, öğretmen robotlar bulunmaktadır. İlerleyen tarihlerde bu robotların artması bekleniyor.

Sporcu robotlar

Bizim yerimize spor yapabilen robotlar pek mantıklı görünmüyor. Fakat spor yapmamıza yardım edebilecek robotlar, spordan alabileceğimiz zevki arttıracak gibi duruyor. Örneğin sizinle futbol oynayabilecek bir robotu kim istemez ki?

Hastane çalışanı robotlar

Tıp alanında robot kullanımı gittikçe artıyor. Cerrahi operasyonlarda kullanılan robotlar şuanda insanlar kadar iyi olamasa da hata payları kesinlikle daha az.

Pilot robotlar

Uçaklarda bulunan oto-pilot sistemi, pilotlara uzun yolculuklarda büyük katkı sağlıyor. Uçak sürmek çok büyük sorumluluk gerektirdiği için henüz tamamen robotlara bırakılmasa da çok yakın bir tarihte o da gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Yorum Yap