Akşam saatlerin de Başsavcılık tarafından yapılan açıklamaya göre, Google belirtilen içerikleri saat 1.30’a kadar kaldırmazsa erişimin engelleneceği söylendi.

Gün içinde sosyal medyaya yönelik uygulanmaya başlayan sansürden bir önceki haberimizde sizlere bahsetmiştik. Sosyal medya kullanıcıların bir çoğu bir süreliğine Facebook, Twitter ve Youtube’a erişim problemi yaşadı. Kaldırılması istenilen içerikleri kaldırması sonucu önce Facebook ardından da Twitter yeniden erişime açıldı. Belirtilen içerikleri kaldırmadığı için Youtube’a erişim yasağı kaldığı yerden devam ediyor. Ancak sansür uygulaması bununla da sınırlı kalmadı.

İstanbul Cumhuryet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, geçtiğimiz hafta şehit edilen savcıya yapılan operasyona ait içeriklerin kaldırılmaması sonucu İstanbul 6.Sulh Ceza Hakimliği’ne, Google’a erişimin engellenmesi için suç duyurusunda bulundu. Kararı değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, bu gece saat 1.30’a kadar belirtilen içerikleri kaldırmadığı taktirde Google’a erişimin engelleneceğini söyledi.

Ayrıca Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, Google’ın bir içerik sağlayıcı olmadığını dolayısıyla bu kararın teknik olarak mümkün olmadığını belirterek mahkemenin kararını eleştirdi.

Yorum Yap