Google’a Yasak Konacak Mı?

Dünyanın en büyük internet arama motoru olan Google mahkeme karar ile Türkiye de yasaklanıyor mu? İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan Google’a erişimin tamamen engellenmesi talebi geldi. Bunun üzerine bu talebi değerlendirme aşamasına alan İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği gezi olayları ile ilgilenen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili olan bazı içeriklerin kaldırılmaması durumunda Google’a erişimin yasaklanacağını açıkladı. Bu doğrultu da Google için gelen bu karar dolayısı ile Youtube da yansıyor.

 

Google Arama Motoru için Mahkeme Kararı

Mahkemenin kararı sonucunda; Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı anların görüntülerine Google arama moturu üzerinden ulaşılabiliniyor ve Google ile birlikte yayın yapan Youtube web sitelerin de yer aldığını açıkladı.

 

Bilişim Hukuku Derneği’nden Açıklama

Bu konu ile ilgili açıklamada bulunan Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün mahkemenin kararına ise eleştiri de bulunarak böyle bir kararın uygulanmasının teknik açıdan mümkün olamayacağını, Google’ın bu anlamda içerik sağlayıcı olmadığını ve mahkeme tarafından karar verilmesi durumunda ilgili içeriklerin kaldırılacağını açıkladı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap