Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Oyuncu ekipmanı adı altında pek çok ürün gördük. Ancak çoğunluğu, fiyat bakımından ulaşılması nispeten zor yerdeydi. Daha küçük firmaların olaya el atmasıyla fiyatlar biraz daha alınabilir oldu. İşi benimseyen everest, frisby, a4tech gibi markalar sayesinde bugün, ucuza ve çok işlevli, hoş görünümlü ekipmanlar satın alabilmek mümkün.

Rampage KB-R01’de, düşük fiyatı, hoş görünümü ve macro desteği ile pek çok düşük bütçeli oyuncunun hoşuna gidecek bir ürün. Everest’in bir ürünü olan bu şık klavyeye biraz daha yakından göz atalım.

Tasarım

r01-1

Şöyle bir elime alıp baktığımda bana Batman’in fırlattığı o küçük yarasa figürlerini hatırlatıyor. Sağ ve sol kenarlarında temel multi media tuşları bulunuyor. Üzerindeki simgeler çok zor okunduğundan yerlerini ezberleyene kadar biraz sinir edecek. Komple siyah renkte olmasınında okunabilirliği olumsuz etkilediğini düşünüyorum.

r01-2

Pek çok oyuncu klavyesinde gördüğümüz gibi WASD ve ok tuşları klavyenin genelinden farklı bir renge sahip. Bu hoş bir görüntü sağlamanın dışında, aydınlığın az olduğu durumlarda daha kolay görülmelerini sağlıyor. Her oyuncu klavyesinde olması gereken bir özellik bence.

Elimde ayrıca A4’tech’in x7g-800v klavyesi mevcut. Boyut olarak karşılaştırdığımda, KB-R01’in 5cm kadar yanlardan ve 8cm kadar üstten alta doğru daha dar olduğunu gördüm. Örnek vermek gerekirse, g800v’yi bilgisayar masasının kızağına koyduğunuzda, fareyi yanına koymak için neredeyse hiç yer kalmıyor. KB-R01’de böyle bir sorun yaşamazsınız. Pek tabii boyutunun küçük olmasının getirdiği avantajların yanında, dez-avantajlarıda mevcut. Bir kere tuşları benim g800v’den çok daha küçük. Ondan KB-R01′ e geçtiğimde doğru düzgün yazı yazamadım. Oyun oynarken tuşların yerlerini bulamadım ve klavyeye bakarak oynamak zorunda kaldım. Alışınca pek sorun olmaz ama, normalden küçük olması sebebiyle bunun dışında bir klavye kullanmak, gerçekten daha zor olacak.

r01-5

Kablosu üzerinde koruma mevcut. Çok sağlammış gibi görünmesede yinede hiç yoktan iyidir. Birde saçma bir şekilde, kablonun rengi kırmızı-siyah. Nerden çıktı bu fikir anlamış değilim.

r01-3

bildirim ışıklarının cevresinde küçük  küçük crosshairler(hedef işaretleri) var. Çok küçük, çok ince, ama beğendiğim bir detay.

Klavye şekil olsun diye, güzel gözüksün diye bilek koyma yerinden feragat edilmiş. Gerçi bu fiyattaki bir üründe bile desteği görmek, asıl şaşırtıcı olan o olurdu.

Macro Desteği

r01-4

Normalde alıştığımız gibi yazılım kurarak macro ayarı yapılmıyor bu üründe. Üzerinde Rec yazan, bastığımız tuşları kaydetmemize yarayan bir tuşumuz var. Hemen yanında ayarlamaya hazır 4 adet macro(G) tuşu bulunuyor. Ayarlama ise oldukça basit. Önce Rec tuşuna basıyoruz. Ardından özellik atayacağımız G tuşuna basıyoruz. Sonra otomatik basmasını istediğimiz tuşlara basıyor ve tekrar Rec tuşuna basıyoruz. İşlem bu kadar. Basma hız ayarı falan yok. Tahminimce sabit 32ms hızında belirlediğiniz tuşlara basıyor. Kesin bir bilgi elimize geçmedi tabi.

Yanında verilen kullanma klavuzu pek çok şeyi açıklıyor. Laptoplarda çokca gördüğümüz Fn tuşunun işlevlerini, macro kayıtlarını ve çeşitli kısayolları bizlere yazılı olarak burada sunmuşlar. Örneğin başlat düğmesine kazara basmayı engellemek amacıyla iptal edebiliyoruz. Bunun için tek yapmanız gereken başlat tuşuna Fn tuşu ile beraber basmak.

Kılavuzla ilgili güzel şeylerin yanında, rahatsız edici şeylerde var. Kardeşi olan KB-R1’e çok benzediğinden bunun için ayrı kullanma kılavuzu çıkarma gereği hissetmemişler.Bu sebeple bazı olmayan özellikleri bulmaya çalışmakla çok zaman harcadık. Örneğin led aydınlatma. Kılavuzda yazan Led düğmesini dakikalarca aradım, çeşitli konfigler denedim ancak yinede olmadı. En son yaptığım araştırmada kardeşiyle aynı kullanma klavuzunu kullandığını öğrendim. Ucuz ürün yapmak için bu tip şeylerden vazgeçilmesini anlarımda, bu kadar boş vermişlikte olmazki be…

Sonuş olarak, 35₺ fiyatıyla, çocuğu için ucuz oyun bilgisayarı toplayan babalara, yada henüz genç yaşta olan ve oyuncu ekipmanlarıyla tanışmak isteyen kardeşlerimize uygun, iyi bir ürün. Malzeme kalitesi gayet iyi. Tasarımıda güzel. Macro desteği sunuyor. Daha ne olsun!

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap